Aktualności

Ferie z przyrodą 2019 grafika
2019-02-21

Ferie z przyrodą 2019

W tym roku ferie przypadły na okres, jak to dawniej mówiono, przednówka, niezwykle ciekawego okresu w przyrodzie, w którym można już poszukiwać tych najbardziej subtelnych oznak wiosny.

Zaprosiliśmy przyrodę przednówka w mury kościerskich szkół.

Przyrodnicy on- line, czyli sztuka przetrwania w mediach grafika
2018-12-17

Przyrodnicy on- line, czyli sztuka przetrwania w mediach

Kiedy newsy stają się relacją a kiedy felietonem? Czy warto zwierzętom i roślinom  nadawać w tekście ,,ludzką twarz”? „Czy powinienem się dzielić z czytelnikami własnymi emocjami i doświadczeniami z terenu?” – na te i podobne pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na tegorocznych warsztatach dla edukatorów.

Czas na Grzyby! 2018 grafika
2018-10-11

Czas na Grzyby! 2018

Piknik Edukacyjny „Czas na grzyby!” 2018 odbył się pod hasłem „Porosty, klejnoty Borów Tucholskich”. Te tajemnicze, wszędobylskie, ale rzadko dostrzegane grzyby, posiadają mnóstwo szalenie ciekawych cech, które czynią z nich małych mocarzy, potrafiących żyć w miejscach niedostępnych dla innych form życia, to pionierzy życia. Paradoksalnie, te same porosty są najwrażliwsze na wszelkie degradacje środowiska naturalnego.
Wakacje w Schodnie grafika
2018-09-12

Wakacje w Schodnie

 Tegoroczne grupy wakacyjne miały bardzo różnorodne programy ekologiczno - rekreacyjne i cele ( Turnusy przyrodniczo – szachowe, turnusy przyrodnicze z kursem I pomocy, turnusy przyrodniczo rehabilitacyjne itp.), ale jeden z tematów łączył je wszystkie...

Warsztaty "Torfowiska, olsy i inne moczary - cenne dla przyrody obszary" grafika
2018-06-08

Warsztaty "Torfowiska, olsy i inne moczary - cenne dla przyrody obszary"

 Torfowiska, olsy i inne moczary – cenne przyrodniczo obszary – to temat przewodni cyklu warsztatów jednodniowych zorganizowany w maju przez Zieloną Szkołę w Schodnie. Tereny podmokłe zawsze były dla człowieka tajemnicze, niedostępne, ze względu na swój wodny charakter i armię komarów zaciekle broniących jego granic, dzięki czemu zachowały do dzisiaj swój naturalny charakter, na którego wartość należy zwracać uwagę.

Wiosenny Las Kwieciem Woła Nas! - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze grafika
2018-03-16

Wiosenny Las Kwieciem Woła Nas! - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze

„ Wiosenny las kwieciem woła nas!” - tym radosnym hasłem, uczniowie z dziesięciu szkół powiatu kościerskiego otwarli Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2018, organizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie. Wiosna, to czas miliona cudów w przyrodzie, jednym z nich jest zjawisko aspektu wiosennego występującego w lasach liściastych - botanicznej gratki, kiedy to runo leśne przybiera najpiękniejszą w roku szatę – kwiecistą, subtelną i kolorową.

Zimowe warsztaty „Zwierząt metody na śniegi i chłody” grafika
2018-02-27

Zimowe warsztaty „Zwierząt metody na śniegi i chłody”

W specjalnie przygotowanych zimowych warsztatach w szkołach powiatu kościerskiego wzięło udział około 500 uczestników wraz opiekunami.
Dzień Krajobrazu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym grafika
2017-10-25

Dzień Krajobrazu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

20 października 2017 roku odbyła się całodniowa wycieczka autokarowa, połączona ze spacerami krajobrazowymi do wybranych miejsc Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegała pod hasłem  „ Polodowcowy krajobraz Wdzydzkiego Parku

Nowy dach w Zielonej Szkole przyjazny nietoperzom. grafika
2017-08-31

Nowy dach w Zielonej Szkole przyjazny nietoperzom.

W sierpniu 2017 roku zakończono prace remontowe związane z wymianą pokrycia dachu i naprawy kominów w budynku Zielonej Szkoły w Schodnie.

XVIII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2017" grafika
2017-07-10

XVIII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2017"

O wartościach przyrodniczych i krajobrazowych można było się dowiedzieć w minioną sobotę na wspólnym stoisku Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie z LOT „ Serce Kaszub” na kościerskim rynku

 

„Zbieraj Eko-informacje przez całe wakacje” grafika
2017-07-05

„Zbieraj Eko-informacje przez całe wakacje”

Tuż przed rozpoczęciem wakacji zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie do  udziału w akcji pt. „Bezpieczne wakacje”.

 

Czas start ! "Tam gdzie rzeka Wda płynie, tętni życie w dolinie" grafika
2017-06-21

Czas start ! "Tam gdzie rzeka Wda płynie, tętni życie w dolinie"

Rozpoczęliśmy akcje dotycząca badania czystości rzeki Wdy na jej poszczególnych odcinkach.

 

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze "Łąki i jej mali mieszkańcy" grafika
2017-05-10

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze "Łąki i jej mali mieszkańcy"

Tegoroczne warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyły się pod hasłem „Łąki i jej mali mieszkańcy” dnia 28.04.2017 roku.

 

Warsztaty wiosenne płazie wędrówki grafika
2017-04-03

Warsztaty wiosenne płazie wędrówki

Wiosna to ważny okres w świecie płazów- to czas kiedy po zimowej hibernacji wyruszają na gody. To też czas zagrożeń z tym związanych, stąd inicjatywa zorganizowania warsztatów przez Urząd Miasta w Kościerzynie w partnerstwie z Wdzydzkim Parkiem

 

„Na tropie zimowej przyrody” grafika
2017-03-07

„Na tropie zimowej przyrody”

Zielona Szkoła w Schodnie zakończyła cykl jesienno – zimowych warsztatów, zorganizowanych  od listopada 2016 roku do marca 2017 roku, w których wzięło udział 454 uczestników z 12 grup.