Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Nie lubimy spotykać śmieci na grzybobraniu, nie tylko dlatego, że las wygląda jak zużyty i nie możemy się nim cieszyć. Śmieci niosą dużo większe zagrożenia, stanowią śmiertelne pułapki dla owadów i ssaków, które szukają tam przysmaków, Mają ostre krawędzie, które mogą skaleczyć, ich zdolność skupiania promieni słonecznych i łatwopalność może wzniecić pożar, a chemikalia  zatruwają glebę, wodę i powietrze. Niestety nie możemy liczyć, że znikną wraz z grzybami na zimę, będą tam tkwić i czekać na posprzątanie nawet kilkaset do kilku tysięcy lat.

Uczestnicy Pikniku wykazali się wspaniałą postawą i wspólnie wzięli się do pracy, zyskując podwójną satysfakcję. Po powrocie, czekały na nich tematyczne stoiska edukacyjne

  1. Stoisko „ Grzyby WPK” – wystawa ponad 45 gatunków grzybów
  2. Stoisko „Grzyby też sprzątają” – badawcze stoisko z demonstracją grzybóa.trawiących liście opadłe, pleśnie na chlebie, grzyby pasożytnicze na drewnie, różne etapy kompostowania,
  3. Stoisko „Podaj książkę dalej!”- Na stoisku można było zostawić przeczytaną książkę i wybrać sobie inną – pozostawioną przez kolegów.
  4. Stoisko „Grzybowy up – cykling” – tworzyliśmy torby na suszone grzyby z plakatów, koszyki do lasu z t-shirtów, lampiony jesienne z przyniesionych przez dzieci śmieci.

Były również gry m.in.„ Stumilowy las grzybowy” , Re – busy gzybowe dla nauczycieli z zaszyfrowanymi nazwami gatunkowymi grzybów, a na podsumowanie tworzyliśmy wspólną jabłonkę wieszając papierowe jabłka z pomysłami na ograniczenie niebezpiecznego plastiku wokół nas.

Dziękujemy Partnerom tegorocznego Pikniku za zaangażowanie i entuzjazm włożony w prowadzone warsztaty – PK Dolinie Słupi, Kaszubskiemu PK, OEE w Szymbarku, Nadleśnictwu Lipusz i Nadleśnictwu Kościerzyna oraz WFOŚ i GW w Gdańsku za dofinansowanie wydarzenia.