Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Celem akcji było uwrażliwienie odbiorców na zmiany zachodzące u zwierząt przed i w trakcie okresu zimowego oraz wskazanie możliwości niesienia ewentualnej pomocy zwierzętom w tym czasie. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru cztery tematy:
„Czy wiewiórki zasypiają na zimę?” – czyli kto śpi zimą, a kto wybiera inną metodę przetrwania zimy. Podczas tych zajęć dowiedzieli się również co zrobić, gdy zimą znajdziemy zwierzęta które potrzebują naszej pomocy, np. jeża, który powinien spać.
„Zima w świecie owadów”-  zajęcia pełne odkryć i niespodzianek - czyli gdzie się podziewają owady zimą – które z nich zmieniają lokal na zimowy, które zimują w postaci larwalnej i gdzie są ich kryjówki. Dzieci miały okazję dotknąć, wziąć na ręce i zaprzyjaźnić się z kilkoma owadami prowadzącej, co przyniosło wiele emocji.
„Czy i jak dokarmiać zwierzęta zimową porą” – czyli o zasadach prawidłowej pomocy zwierzętom.  Podsumowaniem tych zajęć była budowa karmników dla ptaków z rzeczy, które wydają się być odpadami – plastikowych butelek. Karmniki okazały się być strzałem w 10 , pierwsze ptaki przyleciały do nich już po paru minutach.
„Zimowe tropienie zwierząt – warsztaty terenowe”-  ćwiczenia umiejętności tropienia zwierząt pod okiem pracowników Zielonej Szkoły. Była m.in. kuźnia dzięcioła – i jego dzieło w postaci pustych, pozbawionych nasion szyszek, paśnik oraz ślady, tropy wielu gatunków zwierząt. Na koniec zajęć na sali edukacyjnej było podsumowanie i sprawdzenie wiedzy w postaci gier i zabaw.
Zimowe warsztaty cieszyły się dużą popularnością i wzięło w nich udział 6 szkół, w tym 2 grupy w okresie ferii zimowych, z czego bardzo się cieszymy i zapraszamy do kolejnych przyrodniczych przedsięwzięć!
Akcja dofinansowana  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.