Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Wiosenny budzik
Przyrodnicze podróże małe i duże
Galeria

GALERIA

Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Celem akcji było uwrażliwienie odbiorców na zmiany zachodzące u zwierząt przed i w trakcie okresu zimowego oraz wskazanie możliwości niesienia ewentualnej pomocy zwierzętom w tym czasie. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru cztery tematy:
„Czy wiewiórki zasypiają na zimę?” – czyli kto śpi zimą, a kto wybiera inną metodę przetrwania zimy. Podczas tych zajęć dowiedzieli się również co zrobić, gdy zimą znajdziemy zwierzęta które potrzebują naszej pomocy, np. jeża, który powinien spać.
„Zima w świecie owadów”-  zajęcia pełne odkryć i niespodzianek - czyli gdzie się podziewają owady zimą – które z nich zmieniają lokal na zimowy, które zimują w postaci larwalnej i gdzie są ich kryjówki. Dzieci miały okazję dotknąć, wziąć na ręce i zaprzyjaźnić się z kilkoma owadami prowadzącej, co przyniosło wiele emocji.
„Czy i jak dokarmiać zwierzęta zimową porą” – czyli o zasadach prawidłowej pomocy zwierzętom.  Podsumowaniem tych zajęć była budowa karmników dla ptaków z rzeczy, które wydają się być odpadami – plastikowych butelek. Karmniki okazały się być strzałem w 10 , pierwsze ptaki przyleciały do nich już po paru minutach.
„Zimowe tropienie zwierząt – warsztaty terenowe”-  ćwiczenia umiejętności tropienia zwierząt pod okiem pracowników Zielonej Szkoły. Była m.in. kuźnia dzięcioła – i jego dzieło w postaci pustych, pozbawionych nasion szyszek, paśnik oraz ślady, tropy wielu gatunków zwierząt. Na koniec zajęć na sali edukacyjnej było podsumowanie i sprawdzenie wiedzy w postaci gier i zabaw.
Zimowe warsztaty cieszyły się dużą popularnością i wzięło w nich udział 6 szkół, w tym 2 grupy w okresie ferii zimowych, z czego bardzo się cieszymy i zapraszamy do kolejnych przyrodniczych przedsięwzięć!
Akcja dofinansowana  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.