Aktualności

Zimowisko przyrodnicze w Zielonej Szkole grafika
2017-02-01

Zimowisko przyrodnicze w Zielonej Szkole

W okresie ferii zimowych gościliśmy małych miłośników przyrody z Mops-u Kościerzyna oraz Szkoły Podstawowej Gedanensis z Gdańska. Obie grupy spędziły w Zielonej Szkole w Schodnie pięć dni, podczas których czynnie uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych.
Festyn przyrodniczy "Czas na grzyby! 2016" grafika
2016-10-10

Festyn przyrodniczy "Czas na grzyby! 2016"

Grzyby rosną przez cały rok, ale dla grzybiarzy „czas na grzyby”, ma miejsce późnym latem i jesienią, kiedy pojawiają się nadziemne owocniki popularnych grzybów jadalnych. Presja przyrodnicza związana z uprawianiem „naszego narodowego sportu” w tym czasie, skłoniła Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę do ponownego wyjścia naprzeciw potrzebie edukacji, tj. jak pozyskiwać grzyby nie naruszając równowagi biologicznej danego obszaru, jak różnorodne gatunkowo jest królestwo grzybów, ale również jak umiejętne rozróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów.
Zajęcia edukacyjne "Jeziora wdzydzkie – Perła WPK" grafika
2016-06-27

Zajęcia edukacyjne "Jeziora wdzydzkie – Perła WPK"

Podczas tegorocznych jednodniowych zajęć czerwcowych wspieraliśmy przyrodniczo wycieczki lokalnych szkół wybierających się do Wdzydz Kiszewskich, celem zaprezentowania uczniom na zajęciach terenowych, w jaki sposób niepowtarzalny kształt zespołu jezior wdzydzkich, izolujący ludność i tereny od pobliskich miejscowości, wpłynął na ich kulturę i historię i na zachowanie unikalnej przyrody i krajobrazu WPK.
Wiosenny budzik grafika
2016-06-13

Wiosenny budzik

W marcu, kwietniu i maju zaprosiliśmy najmłodszych uczniów z klas pierwszych, zerówek i przedszkoli na warsztaty terenowe do Schodna pt. „Wiosenny budzik”.

 

Wiosenne Warsztaty "Naturalne ogrody ostoją chronionych gatunków zwierząt" grafika
2016-05-06

Wiosenne Warsztaty "Naturalne ogrody ostoją chronionych gatunków zwierząt"

Kolejna edycja Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych zorganizowanych przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyła się pod hasłem: „Naturalne ogrody ostoją chronionych gatunków zwierząt” . Tegoroczny piknik edukacyjny miał na celu rozpowszechnienie wiedzy o chronionych i rzadkich zwierzętach w Polsce i ich siedliskach oraz wskazanie możliwości czynnej ochrony tych zwierząt w ogrodach. Wsparciem merytorycznym i organizacyjnym tegorocznych warsztatów były Zaborski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Słupi oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.
Warsztaty "Kto z karmnika ziarno wyjada?" grafika
2016-04-29

Warsztaty "Kto z karmnika ziarno wyjada?"

Od lutego do kwietnia realizowane były przez Zieloną Szkołę warsztaty pt. "kto z karmnika ziarno wyjada?".

 

Akcja edukacyjna "Szlachetne raki - współczesne nieboraki" grafika
2016-02-05

Akcja edukacyjna "Szlachetne raki - współczesne nieboraki"

Od listopada 2015 do lutego 2016 roku, w szkołach powiatu kościerskiego, odbywały się warsztaty nt. raków w pomorskich jeziorach, w ramach akcji edukacyjnej pn. „Szlachetne raki - współczesne nieboraki”.
Szkolenie GIS dla pracowników PZPK grafika
2015-12-07

Szkolenie GIS dla pracowników PZPK

W dniach 4-5 grudnia W Zielonej Szkole w Schodnie odbyło się szkolenie z "Wprowadzenia do oprogramowania QGis".

 

Festyn Przyrodniczy "Czas na grzyby" 2015 grafika
2015-10-05

Festyn Przyrodniczy "Czas na grzyby" 2015

Wrzesień pożegnał nas piękną pogodą. Nie dziwi więc nikogo, że kto tylko miał czas, wyruszył do lasu na grzybobranie - na możliwość podziwiania pastelowych krajobrazów poprzetykanych pajęczyną i koralikami rosy, na niespodziewane podpatrywanie zwierząt w pośpiechu gromadzących pokarm na zimę, wreszcie na spotkanie z grzybami, które swoją różnorodnością, pięknem i formą zaskakują nawet najbardziej doświadczonych grzybiarzy. Tak powszechny entuzjazm ludzi , to duże obciążenie dla ekosystemu leśnego, który w końcu jest delikatnym, żywym organizmem.
Zielone lato w Schodnie grafika
2015-09-03

Zielone lato w Schodnie

.

 Tegoroczne turnusy letnie w Zielonej Szkole w Schodnie można  minęły pod znakiem "Przyrodnicza edukacja na sportowo".
Wakacyjna nauka przyrody odbywała się w formie wycieczek pieszych i rowerowych, gier terenowych, podchodów, a czas wolny grupy wypełniały również aktywnie

Międzynarodowy pobyt młodzieży grafika
2015-06-10

Międzynarodowy pobyt młodzieży

W dniach 05-07. 06 gościliśmy w swych zielonych progach niezwykłą grupę uczestników. W ramach międzynarodowej wymiany młodzieży należącej do ochotniczych straży pożarnych, gmina Dziemiany zaprosiła niemiecką młodzież na uroczystości obchodów 100 – lecia Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Dziemiany.

 

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2015  "Alarm na łące dzikie pszczoły są ginące!" grafika
2015-05-14

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2015 "Alarm na łące dzikie pszczoły są ginące!"

Ósmego maja odbył się już po raz piąty plenerowy festyn edukacyjny - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze Tegoroczne warsztaty odbyły się pod hasłem "Alarm na łące dzikie pszczoły są ginące". Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom zjawiska masowego wymierania pszczół na całej Ziemi oraz zapoznanie z dzikimi krewnymi pszczół miodnych w Polsce.

 

Gdzie zimują raki, ptaki i inne zwierzaki? grafika
2015-03-12

Gdzie zimują raki, ptaki i inne zwierzaki?

Zimowe warsztaty nt. przystosowań zwierząt do przetrwania zimy.

 

Ferie zimowe w Schodnie grafika
2015-02-24

Ferie zimowe w Schodnie

Zimowe Ferie w Zielonej Szkole