Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Tegoroczne warsztaty grzybowe, przygotowane przez Wdzydzki PK i Zieloną Szkołę, wsparli przyrodnicy i leśnicy z całego Pomorza. Wraz z nami młodzież edukowali pracownicy z PK Dolina Słupi, Kaszubskiego PK, Trójmiejskiego PK, OEE w Szymbarku, CIEE w Gdańsku oraz z Nadleśnictw Lipusz i Kościerzyna, którzy zorganizowali interesujące warsztaty terenowe, a po powrocie „ożywili” nasze stoiska edukacyjne, za co serdecznie dziękujemy!


Uczestnicy warsztatów, dotarli do Schodna aż z 11 szkół z terenu województwa pomorskiego, gdzie zostali powitani przez  Panią Barbarę Utracką – Minko - Zastępcę Dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i Pana Andrzeja Penk - Kierownika Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a następnie wysłuchali krótkich prelekcji o grzybach leśnych. O tym, jakie zasady należy przestrzegać podczas grzybobrania, aby nie zaszkodzić przyrodzie i sobie, opowiedziała Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego PK, a życie bohaterów naszego Pikniku – porostów, przybliżyła nam dr Agnieszka Kowalewska – lichenolog, pracownik Trójmiejskiego PK. Po solidnej dawce wiedzy młodzież wyruszyła w las…gdzie oprócz rozpoznawania grzybów jadalnych i trujących, poznawała znaczenie porostów w piaszczystych borach. Uczestnicy warsztatów przeprowadzili monitoring porostów na swojej trasie, korzystając ze skali , klucza i karty porostowej. Poznali rolę porostów, jako narzędzi w ocenie naturalności zbiorowisk leśnych, a także stanu czystości powietrza.


Po powrocie uczestnicy mogli skorzystać ze stoisk:
„Grzyby na niby”  i wykonać owocnik wybranego gatunku grzyba w masie solnej i zapamiętać  cechy budowy.
„Grzyby pod lupą” - gdzie pod mikroskopami i binokularami czekały zarodniki grzybów, pleśnie, przekroje porostów,  pączkujące drożdże czy grzybnia pieczarki.
„Grzybowe łamigłówki” i  gry sportowo – edukacyjne: „Cała prawda o grzybach” „M jak mikoryza, czyli leśne miłości drzew i grzybów” – uczestnicy mogli się zmierzyć w łamigłówkach i grach, w których zdobywali wiedzę o grzybach.
„Gra edukacyjna – idziemy na grzyby!”- wymagała rozpoznawania gatunków jadalnych od niejadalnych na trasie. Była bardzo podchwytliwa i ułożenie hasła nieraz wymagało kilku podejść.
„Wystawa grzybów” – Zebranie kilkudziesięciu grzybów w jednym miejscu ze wsparciem specjalistów umożliwiało wychwycić różnice w podobnych gatunkach.  
Jednym z elementów pikniku był  konkurs plastyczny, którego wynikiem było dodatkowe stoisko z pracami uczniów. Wykonawcy 93 modeli plech porostów przekonali się jak misterne i piękne formy tworzą porosty i że są prawdziwymi „klejnotami borów”.  


Piknik został dofinansowany przez WFOŚ i GW w Gdańsku.