Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zsk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 502-694-000, 531-361-841. Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Zielonej Szkoły w Schodnie. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

2018-09-12

Wakacje w Schodnie

Tegoroczne grupy wakacyjne miały bardzo różnorodne programy ekologiczno - rekreacyjne i cele ( Turnusy przyrodniczo – szachowe, turnusy przyrodnicze z kursem I pomocy, turnusy przyrodniczo rehabilitacyjne itp.), ale jeden z tematów łączył je wszystkie...

2018-06-08

Warsztaty "Torfowiska, olsy i inne moczary - cenne dla przyrody obszary"

Torfowiska, olsy i inne moczary – cenne przyrodniczo obszary – to temat przewodni cyklu warsztatów jednodniowych zorganizowany w maju przez Zieloną Szkołę w Schodnie. Tereny podmokłe zawsze były dla człowieka tajemnicze, niedostępne, ze względu na swój wodny charakter i armię komarów zaciekle broniących jego granic, dzięki czemu zachowały do dzisiaj swój naturalny charakter, na którego wartość należy zwracać uwagę.

2018-03-16

Wiosenny Las Kwieciem Woła Nas! - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze

„ Wiosenny las kwieciem woła nas!” - tym radosnym hasłem, uczniowie z dziesięciu szkół powiatu kościerskiego otwarli Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2018, organizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie. Wiosna, to czas miliona cudów w przyrodzie, jednym z nich jest zjawisko aspektu wiosennego występującego w lasach liściastych - botanicznej gratki, kiedy to runo leśne przybiera najpiękniejszą w roku szatę – kwiecistą, subtelną i kolorową.

2018-02-27

Zimowe warsztaty „Zwierząt metody na śniegi i chłody”

W specjalnie przygotowanych zimowych warsztatach w szkołach powiatu kościerskiego wzięło udział około 500 uczestników wraz opiekunami.
2017-10-25

Dzień Krajobrazu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

20 października 2017 roku odbyła się całodniowa wycieczka autokarowa, połączona ze spacerami krajobrazowymi do wybranych miejsc Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegała pod hasłem  „ Polodowcowy krajobraz Wdzydzkiego Parku

2017-08-31

Nowy dach w Zielonej Szkole przyjazny nietoperzom.

W sierpniu 2017 roku zakończono prace remontowe związane z wymianą pokrycia dachu i naprawy kominów w budynku Zielonej Szkoły w Schodnie.

2017-07-10

XVIII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2017"

2017-07-05

„Zbieraj Eko-informacje przez całe wakacje”

Tuż przed rozpoczęciem wakacji zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie do  udziału w akcji pt. „Bezpieczne wakacje”.

2017-06-21

Czas start ! "Tam gdzie rzeka Wda płynie, tętni życie w dolinie"

Rozpoczęliśmy akcje dotycząca badania czystości rzeki Wdy na jej poszczególnych odcinkach.

2017-05-10

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze "Łąki i jej mali mieszkańcy"

Tegoroczne warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyły się pod hasłem „Łąki i jej mali mieszkańcy” dnia 28.04.2017 roku.

2017-04-03

Warsztaty wiosenne płazie wędrówki

Wiosna to ważny okres w świecie płazów- to czas kiedy po zimowej hibernacji wyruszają na gody. To też czas zagrożeń z tym związanych, stąd inicjatywa zorganizowania warsztatów przez Urząd Miasta w Kościerzynie w partnerstwie z Wdzydzkim Parkiem

2017-03-07

„Na tropie zimowej przyrody”

Zielona Szkoła w Schodnie zakończyła cykl jesienno – zimowych warsztatów, zorganizowanych  od listopada 2016 roku do marca 2017 roku, w których wzięło udział 454 uczestników z 12 grup.

2017-02-01

Zimowisko przyrodnicze w Zielonej Szkole

W okresie ferii zimowych gościliśmy małych miłośników przyrody z Mops-u Kościerzyna oraz Szkoły Podstawowej Gedanensis z Gdańska. Obie grupy spędziły w Zielonej Szkole w Schodnie pięć dni, podczas których czynnie uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych.
2016-10-10

Festyn przyrodniczy "Czas na grzyby! 2016"

Grzyby rosną przez cały rok, ale dla grzybiarzy „czas na grzyby”, ma miejsce późnym latem i jesienią, kiedy pojawiają się nadziemne owocniki popularnych grzybów jadalnych. Presja przyrodnicza związana z uprawianiem „naszego narodowego sportu” w tym czasie, skłoniła Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę do ponownego wyjścia naprzeciw potrzebie edukacji, tj. jak pozyskiwać grzyby nie naruszając równowagi biologicznej danego obszaru, jak różnorodne gatunkowo jest królestwo grzybów, ale również jak umiejętne rozróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów.
2016-06-27

Zajęcia edukacyjne "Jeziora wdzydzkie – Perła WPK"

Podczas tegorocznych jednodniowych zajęć czerwcowych wspieraliśmy przyrodniczo wycieczki lokalnych szkół wybierających się do Wdzydz Kiszewskich, celem zaprezentowania uczniom na zajęciach terenowych, w jaki sposób niepowtarzalny kształt zespołu jezior wdzydzkich, izolujący ludność i tereny od pobliskich miejscowości, wpłynął na ich kulturę i historię i na zachowanie unikalnej przyrody i krajobrazu WPK.