Piknik Sołecki w Zielonej Szkole

Data: 13-06-2022

W Dniu 11.06 w Zielonej Szkole w Schodnie mieszkańcy sołectwa Schodno mogli się spotkać po długim czasie na rodzinnym Dniu Dziecka zorganizowanym przez Gminę Dziemiany, Sołectwo Schodno i Zieloną Szkołę przy Wdzydzkim PK. Atrakcji było co nie miara – animatorzy, dmuchańce, zabawy integracyjne, nie zabrakło również ekologicznych akcentów - na stoiskach Zielonej Szkoły, dzieci i ich rodzice poznawali przyrodę i kulturę Kaszub Południowych w praktyce.  Na stoisku przyrodniczym zaprezentowaliśmy pospolite rośliny dzikie wraz z ich rolą użytkową, a także ich dawne, kaszubskie nazwy ( np. Peperlëszka, Marzëbiónka, Bòlëòczë), tworzyliśmy pachnącą saszetkę leczniczą. Na stoisku kaszubskim można było obejrzeć sprzęty gospodarskie używane dawniej na Kaszubach. Zainteresowani mogli wysłuchać opowieści o ginących rzemiosłach. Jedno z odchodzących w niepamięć zajęć – haft – w symbolicznym wydaniu trafiło na pamiątkowe magnesy zaprojektowane przez dzieci. Najbardziej aktywnych zaprosiliśmy na grę terenową „Drzewa w ogrodzie Zielonej Szkoły”.

Grafika 1: Piknik Sołecki w Zielonej Szkole
Grafika 2: Piknik Sołecki w Zielonej Szkole