Piknik "Czas na grzyby!" 2022 - Runo leśne

Data: 07-10-2022

Na kolejnym Pikniku „Czas na grzyby!”,  zorganizowanym przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę przy WPK, spotkaliśmy się w ostatnim dniu września. Ponad 330 dzieci i nauczycieli z okolicznych szkół postanowiło celebrować z nami jesień i gdy tylko opadły mgły, wyruszyliśmy wszyscy w las. Wschodzące słońce rozświetliło dno lasu zachęcając młodych przyrodników do podziwiania nie tylko bogactwa leśnych grzybów, ale także puszystego dywanu borów – runa leśnego. To tegoroczny temat przewodni, wszak nie ma piękniejszego, bardziej mozaikowego i pełnego przysmaków runa niż w Borach Tucholskich. To także lokalne dziedzictwo i tradycja, z którą do dziś są związani mieszkańcy. 

Runo leśne kipi życiem – rosną tu porosty, mchy, paprocie, zioła, widłaki, krzewinki, wątrobowce, grzyby i wiele innych niezwykłych organizmów. Najmłodsi odkrywali bogactwo zwierząt i zależności związanych z tą tajemniczą, nieco mroczną, pełną zakamarków, warstwą lasu.

Po powrocie i zregenerowaniu sił przy ognisku był czas na zabawę. Na stoiskach edukacyjnych czekali przyrodnicy, gdzie można się było dowiedzieć jak runo ochroni las przed zmianami klimatycznymi, jak wiele gatunków jest w nim pod ochroną, dlaczego las w słoiku i „Zielone Ściany” nie zawsze są eko i jak zbierać owoce lasu bez szkody dla przyrody.

Były też konkursy sprawnościowe: dzieci poznawały siłę współpracy odnóży wiji, młodzież tworzyła niekończące się łańcuchy troficzne lasu, nauczyciele musieli wytężyć wzrok, by wśród mnóstwa gatunków mchów ułożyć puzzle swojego gatunku i odpowiedzieć na pytanie na jego temat.

Nieodłącznym elementem Pikniku jesiennego był konkurs plastyczny, w którym nadesłane prace odtworzyły ten bajkowy krajobraz z krainy mchu i paproci w ogrodzie Zielonej Szkoły. Kolejny raz natura stała się wspaniałą inspiracją, a dzieci wykazały się dużą wrażliwością i zmysłem obserwacji. 

Dziękujemy serdecznie naszym partnerom za ogromne zaangażowanie – Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej przy KPK, Nadleśnictwu Lipusz i Nadleśnictwu Kościerzyna, PT Mykologicznemu

 

 

Zbiórka skoro świt
Powitanie przez Kierownika Wdzydzkiego PK
Grupa badawcza w terenie
Podziwiamy runo leśne
Karta pracy na terenówkę
Zajęcia w terenie
Zbiory wprawdzie niewielkie, ale radość duża :)
Posiłek regeneracyjny przez wyruszeniem na stoiska
Zwiedzanie stoisk edukacyjnych
Przyznawanie punktów w kategorii nagroda publiczności
Prace uczniów
Konkurs dla nauczycieli "mozaikowe runo"
Edukatorzy w akcji!
Wystawa grzybów PTMyk
Łańcuchy troficzne w akcji
Robimy "pocztówkę z lasu"
Idą leśne wije
Współpraca odnóży nie jest łatwa
Wystawa grzybów zorganizowana przez PTMyk
Laureatka w konkursie plastycznym
Stoisko - Siewki drzew
Gra "Chronione w runie"
Ślady i tropy zwierząt, czyli kto nas obserwuje podczas grzybobrania