Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Nasz piknik tradycyjnie rozpoczęliśmy od dwugodzinnej wycieczki po lesie z przyrodnikami, którzy opowiadali jak rozpoznawać gatunki drzew, roli hub, porostów, i innych grzybów w lasach, właściwej postawie na grzybobraniach. Po powrocie zaprosiliśmy wszystkich na różnorodne stoiska edukacyjne:

 – artystyczne – gdzie chroniliśmy drzewa poprzez tworzenie papieru z makulatury metodą czerpaną,

- badawcze – by wykonać doświadczenia na temat właściwości fizycznych gatunków drzew

- aż dwie gry terenowe „Drzewa w ogrodzie Zielonej Szkoły” oraz „Stumilowy las grzybowy”

Jednak najpiękniejsze i najciekawsze stoisko stworzyła sama natura i Pan mykolog - Mirosław Wantoch - Rekowski – była to wystawa ponad 75 gatunków grzybów, która ukazywała niezwykła różnorodność kształtów, barw, zapachów grzybów występujących w naszych okolicach.

Dla wytrwałych nie zabrakło konkursów przyrodniczo – sportowych „Czarci krąg” „Leśna skrzynia zagadek” oraz „Bratnia dusza”.  

Piknik „Czas na grzyby” został zorganizowany dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dziękujemy za pomoc partnerom – Kaszubskiemu Parkowi Krajobrazowemu, Nadleśnictwom Lipusz i Kościerzyna, a uczestnikom za bardzo aktywny udział. W Pikniku wzięło udział 9 szkół podstawowych z woj. pomorskiego, łącznie ponad 200 uczestników. 

Tekst: Aneta Libera

Zdjęcia: Andrzej Penk, Adam Michalak