Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Jest to wąż, który w Polsce objęty jest ochroną częściową. 

Mimo, że nie atakuje ludzi to zdarza jej się ukąsić w samoobronie. W naszym parku żyje na terenach podmokłych i leśnych.W słoneczne dni można spotkać żmiję zygzakowatą wylegującą się w promieniach słonecznych. Gody rozpoczynają się w kwietniu lub maju – stąd można je jeszcze częściej spotkać na swojej drodze. Żmija zygzakowata jest jajożyworodna. Oznacza to, że młode pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki i wykluwają się tuż przed, w trakcie lub bezpośrednio po złożeniu jaj. Dorosłe osobniki odżywiają się owadami, żabami jaszczurkami, małymi ssakami oraz pisklętami ptaków. Młode żmije najczęściej jedzą owady, ślimaki, dżdżownice oraz młode płazy i gady. Żmija atakuje swoją ofiarę wstrzykując jej jad a następnie zjada martwą.

Jak rozpoznać żmiję?

Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Żmija zygzakowata może być czarna, szara, ciemnobrązowa,a nawet oliwkowozielone czy miedziana. Posiada na grzbiecie charakterystyczny zygzak a ułożenie łusek na głowie tworzy wzór przypominający literę X,Y lub V. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy Pamiętajmy,że występują również osobniki bez charakterystycznego zygzaka. Najpewniejszą cechą, która stuprocentowo pozwala odróżnić żmiję od pozostałych gatunków węży jest pionowa źrenica oka. Jednak pamiętajmy – nie próbujmy dopatrywać się z bliskiej odległości jej charakterystycznych cech.