W marcu, kwietniu i maju zaprosiliśmy najmłodszych uczniów z klas pierwszych, zerówek i przedszkoli na warsztaty terenowe do Schodna pt. „Wiosenny budzik”.

Wiosna, to szczególny czas w przyrodzie, gdzie wokół nas, jeśli tylko uważniej obserwujemy otoczenie, możemy dostrzec mnóstwo małych cudów związanych z budzącą się do życia przyrodą – ptaki śpiewające najpiękniejszymi melodiami , krzyczące w gniazdach pisklaki troskliwie doglądane przez rodziców, pierwsze wiosenne kwiaty, szczególnie duże i wyraziste,  które po przebiciu się przez glebę i śnieg łapią pierwsze promyki słońca, strudzonych wędrowców – żurawie, bociany, jaskółki, gęsi, i wiele innych ptaków, które ryzykując życie wracają z powrotem do Polski, czy drzewa, w których pniach jak w martwych posągach, nagle zaczynają krążyć życiodajne soki, latają już włochate trzmiele, a żaby dają w stawach koncerty. Dzieci pod okiem przewodników same szukały pierwszych oznak wiosny i malowały je w swoich notatnikach, każdej grupie udzielała się ta radość, którą  zarażała nasza  wiosna. W warsztatach wzięło udział 180 uczestników.