Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Ósmego maja odbył się już po raz piąty plenerowy festyn edukacyjny - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze. Tegoroczny, odbył się pod hasłem „Alarm na łące – dzikie pszczoły są ginące!”

Wiosenne Warsztaty rozpoczęliśmy  wywiadem otwartym  z „pszczelimi specjalistami”- z pszczelarzem o wieloletnim stażu oraz Panią entomolog, podczas którego dyskutowaliśmy nad rolą owadów w światowej produkcji żywności oraz nad tym dlaczego tak masowo giną pszczołowate.

Po uzbrojeniu w wiedzę o roli pszczół, uczniowie w niewielkich grupach rozpoczęli  zajęcia terenowe nt. „Krajobraz przyjazny pszczołowatym”. Podczas warsztatów,  grupy tworzyły „Szkolny przystanek dla pszczoły” sadząc w doniczkach  nasiona i sadzonki rodzimych roślin miododajnych, taka pszczela oaza zawędrowała do 9 szkolnych ogrodów. Następnie dzieci wybrały się w teren, celem poszukiwania elementów krajobrazu, które zwiększają liczebność dzikich krewniaczek pszczół miodnych.

 Po powrocie z warsztatów, organizatorzy WWP – Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu instytucji proekologicznych, takich jak: Pomorskie Centrum Pszczelarstwa w Lubaniu, PK Dolina Słupi, Kaszubski PK, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, Nadleśnictwa Lipusz i Kościerzyna, Przedstawicieli Kościerskiego Koła Polskiego Związku Pszczelarstwa w Polsce oraz LOT „Serce Kaszub” przygotowali stoiska edukacyjne, na których około 360 uczestników mogło w sposób doświadczalny i holistyczny poznawać tajniki pszczelarstwa oraz życia dzikich pszczół samotnic:

1) Stoisko „Pszczelarz i spółka” umożliwiało zapoznanie się z podstawowymi narzędziami pszczelarza, dowiedzieć się ciekawostek na temat hodowli pszczół, posmakować miodu prosto z plastra, obejrzeć bezpiecznie pszczelą rodzinę i jej królową.

2) Stoisko „Miej w ogrodzie razem z nami schrony z dzikimi pszczołami” – Pani entomolog wraz z pracownikami pomorskich parków krajobrazowych opowiadali jak wyglądają domy dzikich pszczół samotnic i pomagali zbudować dla nich schronienia, które można powiesić w swoim ogrodzie.

3) Na stoisku „Domki w malwy malowane” - oprócz możliwości samodzielnego pomalowania domku dla trzmieli i wysłaniu go siankiem, można było zdobyć wiadomości o życiu tych łagodnych owadów oraz dowiedzieć się jak barwy wpływają na owady.

4) Stoisko „Zjedz mnie” oferowało różne smaki miodów produkowane przez pszczoły, w zależności od miejsca zbierania pyłku i nektaru oraz zobaczyć, jak owady zdobywają pokarm poprzez aparat gryzący, ssący oraz liżący.

5) Ostatnie stoisko „Jest co oglądać” to galeria konkursowych prac plastycznych: „Dzika łąka przyjazna pszczołowatym” oraz na model dzikiej pszczoły: „Pszczółka z mojego ogródka” , jak również liczne gabloty z polskimi gatunkami owadów.

Najaktywniejsi uczestnicy warsztatów terenowych, którzy otrzymali symbol „Aktywna pszczoła”, mogli wziąć udział w konkursach z wiedzy z nagrodami oraz loterii z eko – upominkami.

Zdobywanie wiedzy w sposób aktywny, zachęciło do czynnego działania na rzecz pszczół w lokalnym otoczeniu, czego dowodem była chęć kontynuowania „pszczelej tematyki” w czterech z dziewięciu szkół uczestniczących w naszych warsztatach. Organizacja Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.