Warsztaty rodzinne "Przyroda nocy czerwcowej"

Data: 26-06-2023

W Wigilię Św. Jana, w Zielonej Szkole w Schodnie zaprosiliśmy chętne rodziny na świętowanie tego magicznego czasu w przyrodzie - warsztaty edukacyjne „Przyroda Nocy Czerwcowej”.

O 18: 00 wybraliśmy się na przydroża i miedze, gdzie rozpoznawaliśmy bogactwo roślin zielnych, ich właściwości lecznicze w dawnych wierzeniach. Nisko zachodzące słonce tworzyło wspaniałe witraże z roślin oglądanych pod lupą. Porozmawialiśmy o roli chwastowisk w ochronie klimatu i bioróżnorodności. Pozbieraliśmy po szczypcie różnych ziół we własnoręcznie zrobione gazetowe saszetki z origami, by stworzyć z nich ziołowe i zdrowe mydełka.

Przerywnikiem pomiędzy warsztatami były gry i zabawy w klimacie kaszubskim i zrobienie drewnianej kaszubskiej zakładki,

Po nastaniu zmierzchu, odbyły się warsztaty o życiu nocnych łowców – nietoperzach, udało się podczas badania budek znaleźć zasiedlone, a spotkanie z nietoperzem zapadnie dzieciom i rodzicom na długo w pamięć.

Powrót umilały poziomki, a rozmaite ważki i chrząszcze towarzyszyły w drodze do ogniska. Nocne poszukiwanie kwiatu paproci w ogrodzie Zielonej Szkoły zakończyło się quizem o nocnym życiu zwierząt, jeziornych stworach czerwcowych, nasięźrzałach, świetlikach i magicznych roślinach.

Przygotowania do wyjścia w teren
Czerwiec, to najbogatszy czas w świecie owadów
W poszukiwaniu pachnących roślin
Jak skomponowac mydło nawilżające, zmniejszające pocenie, na komary