W dniach 22 - 31.07.2014 gościliśmy w Schodnie międzynarodową grupę młodzieży –przedstawicieli miast partnerskich z gminą Dziemiany - czeskiej i polskiej młodzieży góralskiej z Karkonoszy. Wyjazd miał na celu umożliwienie bliższego poznania od strony przyrodniczej, krajobrazowej i kulturowej  gminy Dziemiany. Został on zorganizowany w formie wymiany młodzieży, więc również młodzież z Dziemian i Lipusza chętnie korzysta z corocznego zaproszenia do pięknych Karkonoszy. Zwiedzanie zupełnie różnych terenów Polski Uświadamia młodzież o różnorodności przyrodniczej, kulturowej, krajobrazowej i historycznej Polski i skłania do refleksji nad rolą form ochrony przyrody na obszarach cennych.
Program pobytu w Zielonej Szkole obfitował w różne aktywne i przyjazne w okresie letnim formy edukacyjne: piesze wycieczki krajoznawcze do interesujących kulturowo i historycznie miejsc, różnorodne krajobrazowo wyprawy rowerowe, biegi i zabawy na orientację, spływ kajakowy, warsztaty przedstawiające bardzo aktywne o tej porze roku zwierzęta : owady, nietoperze płazy i gady oraz wiele innych ciekawych spotkań przyrodniczych. Podczas pobytu uczestnicy poznawali również zabytki i inne atrakcje regionalne Kaszub: uczestniczyli w zajęciach dotyczących procesu wypieku chleba w piecu chlebowym, zwiedzili ważne dla regionu miejsca: Skansen Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, mieli okazję poznać jeziora wdzydzkie z bliska podczas rejsu statkiem turystycznym czy też uczestniczyć w „dniach Lipusza”, a także podczas pieszych wędrówek poznali zabudowę wsi, tradycję i historię wsi kaszubskich.
Lato w kaszubskim regionie ma wyjątkowy charakter, a czas spędzony na łonie natury, wśród borów i jezior -  pozwala docenić, promować i chronić dla przyszłych pokoleń bioróżnorodność i czystość przyrody WPK.