Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

W dniach 22 - 31.07.2014 gościliśmy w Schodnie międzynarodową grupę młodzieży –przedstawicieli miast partnerskich z gminą Dziemiany - czeskiej i polskiej młodzieży góralskiej z Karkonoszy. Wyjazd miał na celu umożliwienie bliższego poznania od strony przyrodniczej, krajobrazowej i kulturowej  gminy Dziemiany. Został on zorganizowany w formie wymiany młodzieży, więc również młodzież z Dziemian i Lipusza chętnie korzysta z corocznego zaproszenia do pięknych Karkonoszy. Zwiedzanie zupełnie różnych terenów Polski Uświadamia młodzież o różnorodności przyrodniczej, kulturowej, krajobrazowej i historycznej Polski i skłania do refleksji nad rolą form ochrony przyrody na obszarach cennych.
Program pobytu w Zielonej Szkole obfitował w różne aktywne i przyjazne w okresie letnim formy edukacyjne: piesze wycieczki krajoznawcze do interesujących kulturowo i historycznie miejsc, różnorodne krajobrazowo wyprawy rowerowe, biegi i zabawy na orientację, spływ kajakowy, warsztaty przedstawiające bardzo aktywne o tej porze roku zwierzęta : owady, nietoperze płazy i gady oraz wiele innych ciekawych spotkań przyrodniczych. Podczas pobytu uczestnicy poznawali również zabytki i inne atrakcje regionalne Kaszub: uczestniczyli w zajęciach dotyczących procesu wypieku chleba w piecu chlebowym, zwiedzili ważne dla regionu miejsca: Skansen Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, mieli okazję poznać jeziora wdzydzkie z bliska podczas rejsu statkiem turystycznym czy też uczestniczyć w „dniach Lipusza”, a także podczas pieszych wędrówek poznali zabudowę wsi, tradycję i historię wsi kaszubskich.
Lato w kaszubskim regionie ma wyjątkowy charakter, a czas spędzony na łonie natury, wśród borów i jezior -  pozwala docenić, promować i chronić dla przyszłych pokoleń bioróżnorodność i czystość przyrody WPK.