Projekt "Bezpieczna Przyszłość - wspólna sprawa"

Data: 05-07-2023

Turnusem, który otworzył w tym roku okres wakacyjny była wyjątkowa grupa - międzynarodowa grupa strażaków, którzy uczestniczyli we wspólnym projekcie  „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”. Uczestniczyły w nim MDP Dziemiany i Jugendfeuerwehr Schweinsberg

Projekt miał na celu wymianę doświadczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oraz zapobiegania skutkom katastrof żywiołowych,   a także  zapoznanie młodzieży z przyrodą i kulturą Kaszub.

Organizatorzy projektu - OSP Dziemiany, zorganizowali uczestnikom bardzo atrakcyjny program pobytu, m.in. 

- panele dyskusyjne i pogadanki na temat roli straży pożarnej w ochronie przyrody w kontekście zmian klimatu, zabierając także młodzież na tereny ponawałnicowe i przedstawiono działania podjęte przez lokalne służby, celem naprawy szkód w domostwach mieszkańców i w lasach.

- wycieczki krajoznawcze po regionie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i woj. pomorskiego - młodzież poznawała wartości przyrodnicze i kulturowe Kaszub Południowych podczas wypraw rowerowych, pieszych, autokarowych i statkiem po regionie całego Pomorza.

- kursy i ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego i podwodnego i z zakresu udzielania pierwszej pomocy,

- warsztaty ekologiczne  na temat cennych i zagrożonych na skalę Europy z powodu zmian klimatycznych gatunkach zwierząt –płazach, gadach, nietoperzach, bobrach

Organizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, otrzymanemu za pośrednictwem Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie, Urzędowi Gminy  w Dziemianach, Starostwu Powiatowemu w Kościerzynie  i  Ośrodkowi Kultury w Dziemianach. Wnioskodawcą projektu było OSP Dziemiany. Cieszymy się, że także mogliśmy wesprzeć organizację tego projektu. 

 

Wyprawa rowerowa
Poznawanie Wdzydzkiego Parku Krajorbazowego
Wspólna integracja w ogrodzie
Kurs pierwszej pomocy
Wymiana doświadczeń
Warsztaty edukacyjne
Warsztaty edukacyjne "Płazy i gady Polski"
Warsztaty edukacyjne " Nietoperze - nocni łowcy"
Zwiedzanie zabytków Kaszub
Rejs statkiem
Podziwianie "Kaszubskiego Morza"
Ognisko integracyjne
Podzieiwanie Gdańska
Pożegnanie Zielonej Szkoły