Na kolejnym Pikniku „Czas na grzyby!”, zorganizowanym przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę przy WPK, spotkaliśmy się w ostatnim dniu września. Ponad 330 dzieci i nauczycieli z okolicznych szkół postanowiło celebrować z nami jesień i gdy tylko opadły mgły, wyruszyliśmy wszyscy w las. Wschodzące słońce rozświetliło dno lasu zachęcając młodych przyrodników do podziwiania nie tylko bogactwa leśnych grzybów, ale także puszystego dywanu borów – runa leśnego. To tegoroczny temat przewodni, wszak nie ma piękniejszego, bardziej mozaikowego i pełnego przysmaków runa niż w Borach Tucholskich. To także lokalne dziedzictwo i tradycja, z którą do dziś są związani mieszkańcy.
Runo leśne kipi życiem – rosną tu porosty, mchy, paprocie, zioła, widłaki, krzewinki, wątrobowce, grzyby i wiele innych niezwykłych organizmów. Najmłodsi odkrywali bogactwo zwierząt i zależności związanych z tą tajemniczą, nieco mroczną, pełną zakamarków, warstwą lasu.
Po powrocie i zregenerowaniu sił przy ognisku był czas na zabawę. Na stoiskach edukacyjnych czekali przyrodnicy, gdzie można się było dowiedzieć jak runo ochroni las przed zmianami klimatycznymi, jak wiele gatunków jest w nim pod ochroną, dlaczego las w słoiku i „Zielone Ściany” nie zawsze są eko i jak zbierać owoce lasu bez szkody dla przyrody.
Były też konkursy sprawnościowe: dzieci poznawały siłę współpracy odnóży wiji, młodzież tworzyła niekończące się łańcuchy troficzne lasu, nauczyciele musieli wytężyć wzrok, by wśród mnóstwa gatunków mchów ułożyć puzzle swojego gatunku i odpowiedzieć na pytanie na jego temat.
Nieodłącznym elementem Pikniku jesiennego był konkurs plastyczny, w którym nadesłane prace odtworzyły ten bajkowy krajobraz z krainy mchu i paproci w ogrodzie Zielonej Szkoły. Kolejny raz natura stała się wspaniałą inspiracją, a dzieci wykazały się dużą wrażliwością i zmysłem obserwacji.
Dziękujemy serdecznie naszym partnerom za ogromne zaangażowanie – Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej przy KPK, Nadleśnictwu Lipusz i Nadleśnictwu Kościerzyna, PT Mykologicznemu