Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Jak co roku witaliśmy z uczniami najbliższych szkół wakacje bardzo wesoło i przyrodniczo, podczas warsztatów z edukacji ekologicznej: „ Noc Świętojańska z przyrodą”. Te kilka dni czerwcowych mieści w sobie kwintesencję najpiękniejszych zapachów, obrazów, dźwięków natury obok których nie można przejść obojętnie. Do Schodna zawitały w tym roku Szkoły z Dziemian, Wielkiego Podlesia i Kalisza o łącznej liczbie 86 uczestników.
Warsztaty zaczęliśmy od kaszubskiej tradycji związanej z obchodami nocy świętojańskiej – uczniowie poznawali proces wypieku chleba „ od ziarenka do bochenka”, gdzie mieli okazję poznać budowę cepa, pieca chlebowego, mielić mąkę, wyrabiać masło. Takie wypieki szczególnie smakują i nie wymagają stosowania chemicznych substancji i prądu. Równolegle do pierwszej grupy, druga grupa uczyła się interesującej metody odzysku starych przedmiotów metodą decoupage – powstały kaszubskie pamiątki z warsztatów.
Następnie odbyły się warsztaty z edukacji ekologicznej podszyte magią słowiańskich przodków:
- warsztaty botaniczne „ Co się kryje w świętojańskich wiankach?”
- warsztaty hydrobiologiczne „Świętojańskie jeziora pełne niezwykłego stwora”
Po powrocie czas na integrację i zabawy na świeżym powietrzu, nie zabrakło również symbolu nocy świętojańskiej – ogniska z pysznym poczęstunkiem. Wreszcie uczniowie doczekali się zmierzchu, kiedy nastąpiła najciekawsza część warsztatów „ Przyroda nocą” podczas której odbyły się warsztaty w niewielkich grupach:
„ Nocne dźwięki moczarów” – warsztaty herpetologiczne
„ Już lubię nietoperze – latające zwierzę”
„ Nocna aktywność wokół bobrowych żeremi”
„ Sowy – bezszelestni łowcy”
  Po warsztatach pełnych emocji odbyły się konkursy z wiedzy, zabawy i przyśpiewki.
To jednak nie koniec atrakcji – noc czerwcowa krótka, to i sen niedługi. Zaprosiliśmy uczniów na warsztaty z edukacji ekologicznej o 6:00 rano.  pt „Ptasi budzik” – o dziwo uczniowie bardzo żywo do nich przystąpili, za co przyroda odwdzięczyła się bogactwem ptaków – widzieli mnóstwo gatunków – w tym dudka  oraz piękny krajobraz wyłaniający się z porannych mgieł.
Mamy nadzieję, że warsztaty jeszcze bardziej „otworzyły oczy” młodym sąsiadom Schodna i będą oni dumni z letniego wypoczywania i mieszkania na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i otuliny. Dziękujemy Grażynie Sadowskiej i Marcinowi Węsiora za współorganizację warsztatów.