Jak co roku witaliśmy z uczniami najbliższych szkół wakacje bardzo wesoło i przyrodniczo, podczas warsztatów z edukacji ekologicznej: „ Noc Świętojańska z przyrodą”. Te kilka dni czerwcowych mieści w sobie kwintesencję najpiękniejszych zapachów, obrazów, dźwięków natury obok których nie można przejść obojętnie. Do Schodna zawitały w tym roku Szkoły z Dziemian, Wielkiego Podlesia i Kalisza o łącznej liczbie 86 uczestników.
Warsztaty zaczęliśmy od kaszubskiej tradycji związanej z obchodami nocy świętojańskiej – uczniowie poznawali proces wypieku chleba „ od ziarenka do bochenka”, gdzie mieli okazję poznać budowę cepa, pieca chlebowego, mielić mąkę, wyrabiać masło. Takie wypieki szczególnie smakują i nie wymagają stosowania chemicznych substancji i prądu. Równolegle do pierwszej grupy, druga grupa uczyła się interesującej metody odzysku starych przedmiotów metodą decoupage – powstały kaszubskie pamiątki z warsztatów.
Następnie odbyły się warsztaty z edukacji ekologicznej podszyte magią słowiańskich przodków:
- warsztaty botaniczne „ Co się kryje w świętojańskich wiankach?”
- warsztaty hydrobiologiczne „Świętojańskie jeziora pełne niezwykłego stwora”
Po powrocie czas na integrację i zabawy na świeżym powietrzu, nie zabrakło również symbolu nocy świętojańskiej – ogniska z pysznym poczęstunkiem. Wreszcie uczniowie doczekali się zmierzchu, kiedy nastąpiła najciekawsza część warsztatów „ Przyroda nocą” podczas której odbyły się warsztaty w niewielkich grupach:
„ Nocne dźwięki moczarów” – warsztaty herpetologiczne
„ Już lubię nietoperze – latające zwierzę”
„ Nocna aktywność wokół bobrowych żeremi”
„ Sowy – bezszelestni łowcy”
  Po warsztatach pełnych emocji odbyły się konkursy z wiedzy, zabawy i przyśpiewki.
To jednak nie koniec atrakcji – noc czerwcowa krótka, to i sen niedługi. Zaprosiliśmy uczniów na warsztaty z edukacji ekologicznej o 6:00 rano.  pt „Ptasi budzik” – o dziwo uczniowie bardzo żywo do nich przystąpili, za co przyroda odwdzięczyła się bogactwem ptaków – widzieli mnóstwo gatunków – w tym dudka  oraz piękny krajobraz wyłaniający się z porannych mgieł.
Mamy nadzieję, że warsztaty jeszcze bardziej „otworzyły oczy” młodym sąsiadom Schodna i będą oni dumni z letniego wypoczywania i mieszkania na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i otuliny. Dziękujemy Grażynie Sadowskiej i Marcinowi Węsiora za współorganizację warsztatów.