W okresie od października do grudnia pracownicy WPK i ZSZ zorganizowali ostatni etap całorocznej akcji edukacyjnej „ Myśl ekonomicznie – żyj ekologicznie” mającej na celu aktywizację uczestników do prowadzenia różnorodnych form działań zmniejszających ilość  odpadów na terenie WPK.  Warsztaty miały charakter modułowy i w zależności od potrzeb nauczyciele mogli wybrać jeden lub kilka z następujących form edukacji:

1. Prelekcja nt. segregowania i recyklingu odpadów, problemów nadmiernej konsumpcji i jej skutków w skali lokalnej i globalnej dla młodzieży gimnazjalnej;
  2. Stoisko z eko- kreacjami na którym, uczniowie mogli zobaczyć przydatne w codziennym życiu rzeczy zrobione z odpadów, oraz przy pomocy prowadzących nauczyć się tworzyć własne przedmioty z odpadów;
  3. Wypożyczenie tablicy interaktywnej „Czas rozkładu odpadów” dla zainteresowanych szkół na cały dzień;
  4. Konkurs dla osób indywidualnych na stworzenie komiksu pt. „O wyrzucaniu odpadów do lasu”
  5. Organizacja zbiórki odpadów: zużytych płyt CD i DVD, rolek po papierze toaletowym, żarówek tradycyjnych oraz makulatury.

Do udziału w warsztatach zgłosiło się 11 szkół. W warsztatach uczestniczyło łącznie 500 uczestników, zebrano 2,5 tony makulatury, 7 toreb rolek papierowych, około 5 kg płyt CD i stworzono kilkaset ozdób, toreb i pudełek świątecznych.

W ramach dalszego propagowania „domowego recyklingu” na naszym fan-page’u na facebook’u został zamieszczony instruktarz do realizacji kilku z wykorzystanych przez nas pomysłów.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.