Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

W okresie od października do grudnia pracownicy WPK i ZSZ zorganizowali ostatni etap całorocznej akcji edukacyjnej „ Myśl ekonomicznie – żyj ekologicznie” mającej na celu aktywizację uczestników do prowadzenia różnorodnych form działań zmniejszających ilość  odpadów na terenie WPK.  Warsztaty miały charakter modułowy i w zależności od potrzeb nauczyciele mogli wybrać jeden lub kilka z następujących form edukacji:

  1. Prelekcja nt. segregowania i recyklingu odpadów, problemów nadmiernej konsumpcji i jej skutków w skali lokalnej i globalnej dla młodzieży gimnazjalnej;
  2. Stoisko z eko- kreacjami na którym, uczniowie mogli zobaczyć przydatne w codziennym życiu rzeczy zrobione z odpadów, oraz przy pomocy prowadzących nauczyć się tworzyć własne przedmioty z odpadów;
  3. Wypożyczenie tablicy interaktywnej „Czas rozkładu odpadów” dla zainteresowanych szkół na cały dzień;
  4. Konkurs dla osób indywidualnych na stworzenie komiksu pt. „O wyrzucaniu odpadów do lasu”
  5. Organizacja zbiórki odpadów: zużytych płyt CD i DVD, rolek po papierze toaletowym, żarówek tradycyjnych oraz makulatury.

Do udziału w warsztatach zgłosiło się 11 szkół. W warsztatach uczestniczyło łącznie 500 uczestników, zebrano 2,5 tony makulatury, 7 toreb rolek papierowych, około 5 kg płyt CD i stworzono kilkaset ozdób, toreb i pudełek świątecznych.

W ramach dalszego propagowania „domowego recyklingu” na naszym fan-page’u na facebook’u został zamieszczony instruktarz do realizacji kilku z wykorzystanych przez nas pomysłów.

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.