Jesień na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – w Borach Tucholskich - jest szczególnie urokliwa. Możemy w tym czasie spotkać amatorów coraz popularniejszej formy rekreacji - grzybobranie. Jednocześnie daje się zauważyć, że nie zawsze przestrzegane są etyczne zasady, jakie powinny towarzyszyć zbieraniu grzybów. Wychodząc naprzeciw potrzebie edukacji w tym zakresie, pracownicy Wdzydzkiego PK i Zielonej Szkoły zorganizowali festyn przyrodniczy „Czas na grzyby!”, podczas którego, edukowaliśmy młodzież o różnorodności i znaczeniu grzybów makroskopowych w przyrodzie. W tym roku, razem z nami do edukacji młodego społeczeństwa przyłączyły się również sąsiednie instytucje: Nadleśnictwo Lipusz, Kościerski Sanepid, Zaborski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Dolina Słupi.
Po przywitaniu się, mimo rosnących emocji przed wyjściem do lasu, uczestnicy zostali najpierw wyposażeni w wiedzę, która umożliwi im poszanować własne życie, jak i życie wszystkich organizmów leśnych. Specjalnie dla nich dziennikarka Damroka Kwidzińska przeprowadziła wywiad „na żywo” z instytucjami czuwającymi nad tym aby grzybiarze postępowali prawidłowo – pracownikiem Lasów Państwowych ( Nadleśnictwo Lipusz) – Krzysztofem Jarzyńskim, pracownikiem Sanepidu (Oddział w Kościerzynie) – Panią Gabrielą Tusk oraz pracownikiem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (Wdzydzki Park Krajobrazowy) – Grażyną Sadowską. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali profesjonalistów i dowiedzieli się m.in. dlaczego należy chronić strzępki przed wiatrem i słońcem, co to jest mikoryza, gdzie zbierać borowiki, które grzyby są pod ochroną, a które śmiertelnie trujące, co grozi grzybiarzom przy nieodpowiednim zachowaniu i jak trudno jest odtworzyć któryś z leśnych gatunków grzybów metodą in vitro.
Następnie, w niewielkich grupach wyruszyliśmy do lasu, gdzie pod okiem instruktorów uczniowie mieli za zadanie rozpoznawać grzyby trujące i jadalne z przewodnikiem i jak prawidłowo zbierać grzyby do koszyków. Grupy znalazły również stanowiska grzybów znajdujących się pod ochroną – szmaciaka gałęzistego, sarniaka dachówkowatego i liczne porosty. Po powrocie, rozentuzjazmowani grzybiarze wrócili do Zielonej Szkoły, gdzie czekał na nich bigos i herbatka.
Był również czas na zabawy i konkursy. Rozstrzygnięto te ogłoszone wcześniej: dla dzieci – praca plastyczna. „Grzyby i las”, dla młodzieży - baner informacyjny „Chronione gatunki grzybów WPK” i dla dorosłych – fotograficzny „Grzybowe cudaki na Pomorzu”.  Na miejscu zorganizowaliśmy także podsumowujące konkursy drużynowe, gdzie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, umiejętnością pracy w grupie, kreatywnością i sprawnością. Grupa starsza zmierzyła się w konkurencji „ Grzybowe ryzomorfy”, gdzie oprócz siły musieli wykazać się wiedzą nt. fizjologii grzybów. Młodsi natomiast zmierzyli się w konkurencji „Biegusiem po grzyby”- w której oprócz zwinności wykazali się znajomością różnych gatunków grzybów jadalnych. Dla wytrwałych i żądnych wiedzy uczniów przygotowaliśmy również wystawę ponad 60 – ciu gatunków grzybów z terenu WPK, autorskie tablice edukacyjne i stoisko z mikroskopami i binokularami,  gdzie można było podejrzeć pączkowanie drożdży, penicylinę, pleśnie, zarodniki grzybów, przekrój przez porosty.
Żywimy nadzieję, że zdobyta wiedza skłoni uczestników do zbierania grzybów tak, jak staropolska tradycja i Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” nakazują – z szacunkiem do przyrody. W festynie wzięło udział 250 uczniów i nauczycieli z ośmiu szkół podstawowych i gimnazjalnych. Został on sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dziękujemy wszystkim instytucjom obecnym na festynie za owocną współpracę - za podzielenie się fachową wiedzą i entuzjazmem podczas wszystkich form edukacji.
Zapraszamy do udziału w kolejnych festynach edukacyjnych oraz zachęcamy do odsłuchania relacji uczestników z naszego Festynu autorstwa Damroki Kwidzińskiej.