Poznawanie świata przyrody WPK i kultury Kaszub zintegrowane z aktywnym wypoczynkiem i dobrą zabawą to najlepsza alternatywa na ferie dla młodzieży. Dlatego też Zielona Szkoła w Schodnie zorganizowała zimowisko dla podopiecznych Caritas z Gdańska–Świetlicy socjoterapeutycznej „Pod Kasztanem” oraz Zespołu opiekuńczo-wychowawczego „Wesoła Gromadka” z Kościerzyny. Oprócz bloku edukacyjno – przyrodniczego realizowanego przez pracowników d.s. edukacji Zielonej Szkoły i Wdzydzkiego PK odbyły się zajęcia integracyjno – wychowawcze, których organizacji podjęła się kadra wychowawcza obu placówek (serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie). W drugim tygodniu ferii uczniowie odkrywali niezwykłe cechy  ekosystemu leśnego, obserwowali ślady żerowania i bytowania bobrów, uczyli się metod rozpoznawania ptaków oraz ciekawostek z życia krajowych nietoperzy. Emocji nie zabrakło również na podchodach przyrodniczych, wytwarzaniu eko-walentynek z papieru czerpanego, czy udziale w wypieku bułek według tradycji kaszubskiej. Wieczory wypełniały: kulig konny z ogniskiem, występy karaoke, liczne zabawy taneczne i sportowe oraz inscenizacje o tematyce przyrodniczej. Celem naszych działań było przekonanie młodych ludzi, że okoliczna przyroda jest godna podziwu o każdej porze roku.