Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Zielona Szkoła przy WPK

  • warsztaty "Woda źródłem życia"
    warsztaty "Woda źródłem życia"

Zielona Szkoła przy WPK

DZIEMIANY
Czas na grzyby!
Na tropach lądolodu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Siedliska przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego
Pomorscy czują klimat !
WFOSiGW

Z dniem 07.07.2014r. zakończyliśmy naszą coroczną akcję edukacyjną „W harmonii z naturą”, związaną z czynnym działaniem na rzecz lokalnej bioróżnorodności. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Rola owadów w naszych ogrodach”, a wzięło w niej udział 393 uczestników klas 6 i gimnazjów z siedmiu okolicznych szkół. Akcja odbyła się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
  Podczas warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez specjalistę entomologa – Małgorzatę Piotrowicz - uczestnicy poznali rolę, jaką poszczególny gatunek owada może spełniać w naszym ogrodzie, a jest ich bardzo wiele. Uczestnicy poznali zasady, które powinny przyświecać wzorowemu ogrodnikowi, współpracującemu z owadzimi sprzymierzeńcami (m.in zapewnienie bazy pokarmowej, ogród zróżnicowany siedliskowo – bogactwo gatunkowe, zapewnienie mieszkań dla zwierząt, wkomponowanie w ogród oczka wodnego lub kwietnej łąki). Dyskutowano o łatwych i skutecznych sposobach zwabienia poszczególnych gatunków – złotooków, motyli, ważek czy wybranych chrząszczy. Zwrócono także uwagę na znaczenie rodzimych gatunków roślin, które są nie tylko piękne, ale również silnie nektarodajne i doskonale nadają się na stworzenie tzw. taśmy pokarmowej – ciągłości pokarmu w ciągu aktywności owadów.
Aby zapamiętać jak najwięcej gatunków owadów, uczniowie wybrali się do szkolnych ogrodów, gdzie odkrywano jak bioróżnorodne mogą być: murawy na szkolnym boisku, żywopłoty, czy zadrzewienia, zwracając uwagę na gatunki rzadkie i chronione.
Uwieńczeniem akcji była wspólna budowa prostych domków dla owadów - pod okiem Pani entomolog - uczestnicy zbudowali schrony, które zostały wkomponowane w szkolne ogrody, dzięki czemu owady na stałe mogą zagościć w tych miejscach.
Po zapoznaniu się z tematem, uczniowie przekonani o słuszności proponowanych działań – z wielkim zaangażowaniem włączyli się do konkursu dla całych rodzin na najbardziej kreatywny domek dla owadów. Domki, które wzięły udział w konkursie były nie tylko przemyślane technicznie ale również dopracowane pod kątem estetycznym i ekologicznym ( z naturalnych materiałów stanowiących niegdyś domowy przedmiot, którym nadano drugie życie). Różnorodność pomysłów i rozwiązań jest najlepszym dowodem na to, że każdy może stworzyć autorski hotel dla owadów, który będzie wizualnie odpowiadał typowi naszego ogrodu jak również pożytecznym gatunkom owadów.