Z dniem 07.07.2014r. zakończyliśmy naszą coroczną akcję edukacyjną „W harmonii z naturą”, związaną z czynnym działaniem na rzecz lokalnej bioróżnorodności. W tym roku odbyła się ona pod hasłem „Rola owadów w naszych ogrodach”, a wzięło w niej udział 393 uczestników klas 6 i gimnazjów z siedmiu okolicznych szkół. Akcja odbyła się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
  Podczas warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez specjalistę entomologa – Małgorzatę Piotrowicz - uczestnicy poznali rolę, jaką poszczególny gatunek owada może spełniać w naszym ogrodzie, a jest ich bardzo wiele. Uczestnicy poznali zasady, które powinny przyświecać wzorowemu ogrodnikowi, współpracującemu z owadzimi sprzymierzeńcami (m.in zapewnienie bazy pokarmowej, ogród zróżnicowany siedliskowo – bogactwo gatunkowe, zapewnienie mieszkań dla zwierząt, wkomponowanie w ogród oczka wodnego lub kwietnej łąki). Dyskutowano o łatwych i skutecznych sposobach zwabienia poszczególnych gatunków – złotooków, motyli, ważek czy wybranych chrząszczy. Zwrócono także uwagę na znaczenie rodzimych gatunków roślin, które są nie tylko piękne, ale również silnie nektarodajne i doskonale nadają się na stworzenie tzw. taśmy pokarmowej – ciągłości pokarmu w ciągu aktywności owadów.
Aby zapamiętać jak najwięcej gatunków owadów, uczniowie wybrali się do szkolnych ogrodów, gdzie odkrywano jak bioróżnorodne mogą być: murawy na szkolnym boisku, żywopłoty, czy zadrzewienia, zwracając uwagę na gatunki rzadkie i chronione.
Uwieńczeniem akcji była wspólna budowa prostych domków dla owadów - pod okiem Pani entomolog - uczestnicy zbudowali schrony, które zostały wkomponowane w szkolne ogrody, dzięki czemu owady na stałe mogą zagościć w tych miejscach.
Po zapoznaniu się z tematem, uczniowie przekonani o słuszności proponowanych działań – z wielkim zaangażowaniem włączyli się do konkursu dla całych rodzin na najbardziej kreatywny domek dla owadów. Domki, które wzięły udział w konkursie były nie tylko przemyślane technicznie ale również dopracowane pod kątem estetycznym i ekologicznym ( z naturalnych materiałów stanowiących niegdyś domowy przedmiot, którym nadano drugie życie). Różnorodność pomysłów i rozwiązań jest najlepszym dowodem na to, że każdy może stworzyć autorski hotel dla owadów, który będzie wizualnie odpowiadał typowi naszego ogrodu jak również pożytecznym gatunkom owadów.