Warsztaty dla rodzin "Mój klimatyczny dom"

Data: 22-10-2024

Warsztaty "Mój klimatyczny dom" skierowane były do rodzin z dziećmi, które poprzez własne działanie chciałyby chronić klimat. Rozpoczęliśmy je od prelekcji Pana Adama Michalaka - edukatora OZE, który przybliżył zagadnienia o konwencjonalnych i "zielonych" źródłach energii, black - oucie, oraz które urządzenia w domu są "wampirkami" energii. Rozmawialiśmy o tym jak woda, drzewa, łąki kwietne w ogrodzie wpływają na mikroklimat. Po dawce wiedzy wyruszyliśmy na grę terenową w ogrodzie Zielonej Szkole w Schodnie przygotowaną przez Anetę Liberę - pracownika Zielonej Szkoły przy WPK , gdzie uczestnicy poznawali tajniki energii odnawialnej wykonując własne doświadczenia i badania. Wszystkim udało się wyprodukować energię na różne sposoby.

Na zakończenie wybraliśmy się na klimatyczny spacer, gdzie z pomocą urządzeń badaliśmy składniki klimatu na polu, w lesie, na torfowisku i na łące, a najmłodsi mieli za zadanie wyciągnięcie wniosków. Warsztaty na temat torfowisk poprowadziła  Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, która omówiła rodzaje torfowisk, genezę ich powstania i  wpływ torfowisk i lasów na klimat. Poznaliśmy też biowskaźniki powietrza - skalę porostową i omówiliśmy rolę OZE w ochronie powietrza. 

Edukacja o odnawialnych źródłach energii i klimacie w formie zabawy okazała się niezwykle interesującą, ale także potrzebną i aktualną tematyką dla rodzin oraz inspiracją do własnych poszukiwań życia w poszanowaniu natury. 

Wszyscy uczestnicy zwiedzili nasz kącik OZE w wiacie edukacyjnej, gdzie mogli zapoznać się z działaniem kompostownika, ogrodu deszczowego, energoroweru i urządzenia off-grid produkującego podczas warsztatów pod wiatą prąd ze słońca i z wiatru.  Kącik OZE jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Prelekcja nt. źródeł energii i ich oszczędzania
Omówienie gry terenowej
Poszukiwanie zadań
Wykonywanie doświadczenia "Energia owoców"
Rozwiązanie zadania "Wampirki energii"
Produkcja prądu na energorowerze
Produkcja prądu na modelach słońca i wiatru
Poznawanie gatunków ginących wskutek zmian klimatu
Produkcja prądu poprzez turbinkę wodną
Badamy składniki klimatu w lesie, na łące, na polu i na torfowisku
Warsztaty na użytku ekologicznym
Poznajemy torfowisko wysokie