Piknik Edukacyjny "Czas na grzyby!" 2024

Data: 09-10-2024

Jesienną porą, Zieloną Szkołę w Schodnie jak co roku  odwiedziły okoliczne szkoły, by znów powędrować z przyrodnikami po lasach podczas Pikniku Edukacyjnego „Czas na grzyby!”. Tegorocznym tematem  przewodnim było „Bezpieczeństwo człowieka i przyrody podczas grzybobrania”. Przyrodnicy i leśnicy przypomnieli:

• gdzie zostawiać samochód i dalej chodzić piechotą,
  • dlaczego nie można rozpalać ognia w lesie,
  • jakim zagrożeniem są śmieci i płoszenie zwierząt,
  • jakie skutki ma niszczenie runa leśnego.

O poszanowaniu przyrody, ale także bezpieczeństwie człowieka podczas wypraw przyrodniczych  opowiedział także tegoroczny ekspert Pikniku -  Pan Artur Sikorski – kartograf i popularyzator sztuki bytowania w dziczy, który nauki pobierał od samego Beara Gryllisa. Opowiedział on jak orientować się w terenie, jak się zachować w konfrontacji z dzikimi zwierzętami, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, gdy zaskoczy nas pogoda.

Podczas grzybobrania ważna jest także znajomość grzybów, taką wiedzę zapewnili mykolodzy z PTM-yk oraz st. spec. ds. ochrony przyrody, kolega Sebastian Nowakowski z PK "Mierzeja Wiślana"

Zdobytą wiedzę można było utrwalić podczas warsztatów terenowych w lesie, a po 1,5 godzinnym spacerze podsumować i uzupełnić wiadomości na edukacyjnych stoiskach i przyrodniczych konkursach.

Tegoroczny piknik to "żywa lekcja" , że grzybobranie to bliskie spotkanie świata przyrody i człowieka i obu tym światom należy się szacunek i bezpieczeństwo, o co możemy zadbać, odpowiednio przygotowując się do wyprawy!

Piknik Edukacyjny został zorganizowany przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę przy WPK przy współpracy z Nadleśnictwem Lipusz, PK Mierzeja Wiślana, PT Mykologicznym.

Tradycyjnie podczas pikniku nie zabrakło elementów artystycznych - efektu konkursu plastycznego związanego z tematyką przewodnią. W konkursie plastycznym o temacie "Ja i przyroda bezpieczni na grzybobraniu" oraz model - "Rzadki gatunek grzyba na terenie WPK" wzięło 106 uczestników. Dziękujemy za zaprezentowanie wspaniałego talentu i wiedzy oraz gratulujemy laureatom.

Działania edukacyjne dofinansowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GW w Gdańsku

Rozpoczęcie Pikniku - Krótka prelekcja o bezpieczeństwie człowieka i przyrody podczas grzybobrania prowadzona przez kartografa i miłośnika bushcraftu Artura Sikorskiego fot. K.Libera
Omawiane spotkanych gatunków grzybów w terenie fot. M. Greinke
powrót z warsztatów terenowych fot. M.Greinke