Jesienną porą, Zieloną Szkołę w Schodnie jak co roku odwiedziły okoliczne szkoły, by znów powędrować z przyrodnikami po lasach podczas Pikniku Edukacyjnego „Czas na grzyby!”. Tegorocznym tematem przewodnim było „Bezpieczeństwo człowieka i przyrody podczas grzybobrania”. Przyrodnicy i leśnicy przypomnieli:
- gdzie zostawiać samochód i dalej chodzić piechotą,
- dlaczego nie można rozpalać ognia w lesie,
- jakim zagrożeniem są śmieci i płoszenie zwierząt,
- jakie skutki ma niszczenie runa leśnego.
O poszanowaniu przyrody, ale także bezpieczeństwie człowieka podczas wypraw przyrodniczych opowiedział także tegoroczny ekspert Pikniku - Pan Artur Sikorski – kartograf i popularyzator sztuki bytowania w dziczy, który nauki pobierał od samego Beara Gryllisa. Opowiedział on jak orientować się w terenie, jak się zachować w konfrontacji z dzikimi zwierzętami, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, gdy zaskoczy nas pogoda.
Podczas grzybobrania ważna jest także znajomość grzybów, taką wiedzę zapewnili mykolodzy z PTM-yk oraz st. spec. ds. ochrony przyrody, kolega Sebastian Nowakowski z PK "Mierzeja Wiślana"
Zdobytą wiedzę można było utrwalić podczas warsztatów terenowych w lesie, a po 1,5 godzinnym spacerze podsumować i uzupełnić wiadomości na edukacyjnych stoiskach i przyrodniczych konkursach.
Tegoroczny piknik to "żywa lekcja" , że grzybobranie to bliskie spotkanie świata przyrody i człowieka i obu tym światom należy się szacunek i bezpieczeństwo, o co możemy zadbać, odpowiednio przygotowując się do wyprawy!
Piknik Edukacyjny został zorganizowany przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę przy WPK przy współpracy z Nadleśnictwem Lipusz, PK Mierzeja Wiślana, PT Mykologicznym.
Tradycyjnie podczas pikniku nie zabrakło elementów artystycznych - efektu konkursu plastycznego związanego z tematyką przewodnią. W konkursie plastycznym o temacie "Ja i przyroda bezpieczni na grzybobraniu" oraz model - "Rzadki gatunek grzyba na terenie WPK" wzięło 106 uczestników. Dziękujemy za zaprezentowanie wspaniałego talentu i wiedzy oraz gratulujemy laureatom.
Działania edukacyjne dofinansowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GW w Gdańsku