Już przed wspólnym spotkaniem motywowaliśmy uczestników do wdrożenia się w tematykę – uwrażliwiając ich na jesienną przyrodę, poprzez konkursy plastyczne „ Jesienna przyroda -lata nam nie szkoda”, konkursu na plakat: „Grzyby rzadkie i chronione na terenie WPK” oraz konkursu fotograficznego, również dla nauczycieli pn. „Grzybowe cudaki na Pomorzu”.
Po zebraniu się uczestników od razu rozpoczęliśmy główny punkt programu - terenowe zajęcia ze specjalistami w lesie. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje dotychczasowe umiejętności z rozpoznawania grzybów oraz dowiedzieć się wielu grzybowych ciekawostek.
Po powrocie z terenu w ogrodzie Zielonej Szkoły czekały atrakcyjne możliwości sprawdzenia swojej wiedzy: następujące edukacyjne rozgrywki drużynowe:
- Drużynowa gra „Grzybowe ryzomorfy” dla uczniów klas V,VI i gimnazjów uczestnicy odkryli nowe pojęcie: „ryzomorfy” w formie praktycznej, korzeniokształtne „sznury” grzybni, które powstają u niektórych gatunków grzybów pasożytniczych, symbolizowała lina, którą drużyny musiały przeciągnąć na swoje „grzybowe pola”. Za każdego zarażonego grzyba - dostawali zadanie do wykonania i punkty.
- Nie mniej emocji i zaskoczeń było podczas konkursu „Czarci krąg” przeznaczonego dla nauczycieli - tutaj obalaliśmy popularne mity na temat grzybów, nierzadko zaskakujące nawet dla dorosłych. Pierwsze pytanie dotyczyło oczywiście pojęcia „czarci krąg”, który jak się przekonała większość uczniów nie jest kręgiem wydeptanym przez czarownice podczas tańca, były również pytania o mrówki, które hodują w grządkach grzyby, czy podchwytliwe pytania o jadalność purchawek oraz muchomorów. Osoby, które uważały, że czytane zdanie to prawda – musieli wskoczyć do czarciego kręgu, a jeśli kłamstwo, to z niego wyskoczyć. W ten sposób „wykosiliśmy” ok. 35 uczestników do dwóch zwycięzców, którzy dobrnęli do 30 pytania!
- Dla najmłodszych dzieci zorganizowaliśmy grę edukacyjną pn. „Rozrastanie grzybni”. Każda drużyna otrzymywała gatunek grzyba jadalnego, u którego miała za zadanie zbudować jak najbardziej okazałą podziemną grzybnię. Jednak każda strzępka kosztowała dobiegnięcie do instruktora i zapisanie jednego gatunku grzyba jadalnego. W tej grze uczniowie w wesoły sposób poznali pojęcie „grzybnia” „strzępka” i „owocnik”
Pozostali uczniowie, którzy nie mieli chęci rywalizować, mogli pobawić się na trzech ciekawych stoiskach edukacyjnych:
- „Wystawa grzybów WPK” - ponad 50 gatunków grzybów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, z możliwością konsultacji zebranych swoich grzybów z ekspertem mikologiem - Sebastianem Nowakowskim
- „Jesienna pajęczyna” Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było właściwe zachowanie wobec zwierząt podczas grzybobrań, a szczególnie pająków. Dzieci mogły się dowiedzieć od entomologa, dlaczego pająki jesienią są takie duże, widoczne i potrzebne, a następnie przejść przez specjalnie przez nas przygotowaną pajęczynę, nie strącając żadnego pająka! Osoby, które poprawnie przeszły pajęczynę otrzymywały pajęczy los i brały udział w loterii z drobnymi upominkami.
- „Grzyby pod lupą” Stała atrakcja już corocznie przez nas przygotowywana, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – samodzielne wykonywanie eksperymentów „Jak rosną grzyby” „Pączkowanie” „Tworzenie penicyliny” itp.
W tegorocznym festynie wielkim wsparciem były okoliczne nadleśnictwa Lipusz i Kościerzyna. Leśnicy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o grzybach w terenie i wspierali grzybowe stoiska. Jak co roku mieliśmy także wsparcie od kolegów z PZPK – Sebastiana Nowakowskiego z PK Mierzeja Wiślana - eksperta mikologa i Mateusza Drężka z OEE z Szymbarka, którzy wspierali nas w organizacji grzybowych gier i zabaw edukacyjnych. Serdecznie dziękujemy!
W spotkaniu wzięło udział 260 uczestników ze szkół z powiatu kościerskiego. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.