Wielki Dzień Pszczół we Wdzydzach Kiszewskich

Data: 12-08-2014

Pszczoły, trzmiele i inne pszczołowate, kojarzą nam się z dzieciństwa bardzo sympatycznie – są kolorowe, włochate, produkują miód, ale po za tym wielu z nas na co dzień się od nich odgania i mało interesuje  ich losem. Jednak nie powinniśmy ignorować faktów - wraz z XXI wiekiem rozpoczął się proces masowego wymierania pszczół. Całkiem niedawno, bo od około 20 lat temu rozpoczął się on w Ameryce Północnej, a w 2008 kryzys dotarł do Europy.  Szacuje się, że w Polsce  umiera aż 105 pszczół na sekundę. W ostatnich latach wymarło ponad 1/3 światowej populacji pszczół. Najczęściej za przyczynę niekontrolowanego wymierania pszczół uważa się zmiany, jakie gwałtownie zachodzą w środowisku. Nie każdy z nas zdaję sobie sprawę, że 80 % gatunków roślin, które dostarczają 90% pożywienia dla ludzi i zwierząt,  uzależnione jest od istnienia pszczół. Aby nagłośnić ten narastający z roku na rok problem, dzień 08.08 ogłoszono w Polsce „Wielkim Dniem Pszczół” - odbywają się liczne kampanie edukacyjne, w tym roku zadeklarowało udział kilkadziesiąt placówek edukacyjnych – z parków narodowych , parków krajobrazowych, nadleśnictw, ogrodów botanicznych. Pracownicy Zielonej Szkoły i Wdzydzkiego PK uczcili Dzień Pszczół poprzez organizację mini – festynu edukacyjnego na terenie Stanicy PTTK we Wdzydzach Kiszewskich . Aby zachęcić do odwiedzenia stoiska, cały teren stanicy, tawerny oraz wieży widokowej aż po sam jej szczyt, ozdobiliśmy w „pszczele” tablice informacyjne, oraz pięćdziesiąt „pszczółek – ciekawostek” , gdzie można było poczytać o rekordach i ciekawostkach z życia tych inteligentnych owadów społecznych. Na samym stoisku czekały atrakcje w postaci wspólnego odrestaurowywania domków dla pszczół miodnych i trzmieli poprzez możliwość namalowania na nich łąki farbami nietoksycznymi, można było zbudować schrony dla owadów z materiałów lubianych przez pszczoły samotnice, można było również sprawdzić wiedzę zdobytą podczas spacerów po obiekcie i zdobyć pszczeli upominek i wreszcie gratka dla miłośników rękodzieła – filcowaliśmy również pszczoły z wełny. Nie zabrakło również ciekawostek dla dorosłych, którym wskazywaliśmy kierunek aranżowania ogrodu, tak aby był on przyjazny dla owadów oraz dla bioróżnorodności naszej przyrody.

„Wielki Dzień Pszczół” jest jednym z elementów programu „ Z kujawskim pomagamy pszczołom” organizowanego przez Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, który propaguje wśród Polaków  zmianę postawy wobec owadów i promuje aktywne działania związane z ochroną siedlisk pszczelich. Gorąco zachęcamy wszystkich do udziału w tym programie, szczegóły na http://www.pomagamypszczolom.pl, można otrzymać wsparcie merytoryczne, jak i finansowe dla szkół i innych instytucji. Serdecznie dziękujemy Panu Zbigniewowi Galińskiemu, który udostępnił nam teren Ośrodka do organizacji festynu.

Stoisko informacyjne grafika
Rośliny przyjazne pszczołom grafika
Na pszczelim stoisku grafika
Owady w ogrodzie grafika