VI Rodzinny Rajd Rowerowy z wizytą w Zielonej Szkole w Schodnie

W sobotę 21.08.2021r. odbył się VI Rodzinny Rajd Rowerowy. Wdzydzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Lipusz oraz Gmina Dziemiany zostali zaproszeni do współorganizacji tego znanego już na Pomorzu wydarzenia, organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub” by uatrakcyjnić i wzbogacić uczestnikom rajdu przejazd trasą prowadzącą w tym roku przez urokliwą gminę Dziemiany. W trasach MINI o długości 24,5 km, oraz MAXI: 43 km wzięło udział około 120 uczestników. O bezpieczeństwo i atrakcje podczas rajdu dbali przewodnicy, m.in. pracownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, który był przewodnikiem w świecie przyrody i krajobrazu. Odbyły się mini - prelekcje w najciekawszych zakątkach trasy, m.in. na użytku ekologicznym Żabińszczich Błoto, gdzie omówiono bogactwo flory i fauny torfowiska i jego roli w przyrodzie. Uczestnicy wraz z przewodnikami dotarli następnie do Zielonej Szkoły w Schodnie, gdzie był przygotowany drobny posiłek regeneracyjny, a po poczęstunku przyrodnicze stoiska edukacyjne. Na uczestników czekały quizy przyrodnicze, puzzle „Wartości obszaru WPK”, gra „W krainie raka szlachetnego”, mini – warsztaty na temat mieszkańców pobliskiego oczka wodnego. Stoisko cieszyło się zainteresowaniem nie tylko najmłodszych rajdowców. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik mógł samodzielnie wykonać pamiątkową przypinkę z najbardziej rzadkimi elementami fauny i flory na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.