Przyrodnicza majówka dla aktywnych rodzin

Data: 29-05-2012
Przyrodnicza majówka dla aktywnych rodzin grafika

Dla rodzin pragnących aktywnego, pełnego wrażeń wypoczynku w plenerze, Zielona Szkoła wraz z UM Skarszewy przygotowała całodniową wycieczkę do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestniczyło w niej ok. 20 rodzin.

Po części turystyczno - krajoznawczej, w której zwiedzano zabytki Kościerzyny i wieżą widokową we Wdzydzach, rodziny dotarły do Schodna, gdzie uczestniczyły w części rekreacyjno – przyrodniczej, której tematyka związana była ze sztuką przetrwania rodziny w terenie. Pobyt rozpoczął się od warsztatów „Orientacja w terenie”, po których rodzinom nie grozi już „zguba”, gdyż nauczyły się prawidłowo obsługiwać mapę i busolę oraz odczytywać znaki orientacyjne pozostawione przez przyrodę. Drugim wariantem spędzania czasu w Schodnie była praktyczna nauka rozpoznawania dzikich ziół oraz propozycje ich wykorzystania w kuchni biwakowej. Okazało się, że uczestniczący w warsztatach dziadkowie i babcie są skarbnicą wiedzy na ten temat i po warsztatach zapowiadali dalszą edukację swoich wnuków. Na wzmocnionych i naładowanych pozytywną energią uczestników czekało jeszcze sprawdzenie swojego hartu ducha i ciała na wycieczce rowerowej, która biegła piaszczystym, ale za to pięknym szlakiem, prezentującym krajobrazy Wdzydzkiego PK. Przy okazji odwiedzono przepławkę dla troci jeziorowej oraz torfowisko wysokie, co uzmysłowiło rodzinom rolę parku krajobrazowego w ochronie cennych gatunków flory i fauny Polski. Przygodę z przyrodą zakończyliśmy ogniskiem, gdzie dzieci, rodzice i dziadkowie dzielili się zdobytymi doświadczeniami ze wspólnie spędzonego dnia.