przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Zielona Szkoła przy WPK


Menu


Festyn przyrodniczy "Czas na grzyby! 2016"

Już przed wspólnym spotkaniem motywowaliśmy uczestników do wdrożenia się w tematykę – uwrażliwiając ich na jesienną przyrodę, poprzez konkursy plastyczne „ Jesienna przyroda -lata nam nie szkoda”, konkursu na plakat: „Grzyby rzadkie i chronione na terenie WPK” oraz konkursu fotograficznego, również dla nauczycieli pn. „Grzybowe cudaki na Pomorzu”.

Po zebraniu się uczestników od razu rozpoczęliśmy główny punkt programu - terenowe zajęcia ze specjalistami w lesie. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje dotychczasowe umiejętności z rozpoznawania grzybów oraz dowiedzieć się wielu grzybowych ciekawostek.

Po powrocie z terenu w ogrodzie Zielonej Szkoły czekały atrakcyjne możliwości sprawdzenia swojej wiedzy: następujące edukacyjne rozgrywki drużynowe:

Pozostali uczniowie, którzy nie mieli chęci rywalizować, mogli pobawić się na trzech ciekawych stoiskach edukacyjnych:

  1. „Wystawa grzybów WPK” - ponad 50 gatunków grzybów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, z możliwością konsultacji zebranych swoich grzybów z ekspertem mikologiem - Sebastianem Nowakowskim
  2. „Jesienna pajęczyna” Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było właściwe zachowanie wobec zwierząt podczas grzybobrań, a szczególnie pająków. Dzieci mogły się dowiedzieć od entomologa, dlaczego pająki jesienią są takie duże, widoczne i potrzebne, a następnie przejść przez specjalnie przez nas przygotowaną pajęczynę, nie strącając żadnego pająka! Osoby, które poprawnie przeszły pajęczynę otrzymywały pajęczy los i brały udział w loterii z drobnymi upominkami.
  3. „Grzyby pod lupą” Stała atrakcja już corocznie przez nas przygotowywana, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – samodzielne wykonywanie eksperymentów „Jak rosną grzyby” „Pączkowanie” „Tworzenie penicyliny” itp.

 

W tegorocznym festynie wielkim wsparciem były okoliczne nadleśnictwa Lipusz i Kościerzyna. Leśnicy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o grzybach w terenie i wspierali grzybowe stoiska. Jak co roku mieliśmy także wsparcie od kolegów z PZPK – Sebastiana Nowakowskiego z PK Mierzeja Wiślana - eksperta mikologa i Mateusza Drężka z OEE z Szymbarka, którzy wspierali nas w organizacji grzybowych gier i zabaw edukacyjnych. Serdecznie dziękujemy!

W spotkaniu wzięło udział 260 uczestników ze szkół z powiatu kościerskiego. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.


Copyright © Zielona Szkoła przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, Schodno 1, 83-425 Dziemiany