Festyn przyrodniczy „ Czas na grzyby”

Data: 02-10-2014

Jesień na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – w Borach Tucholskich - jest szczególnie urokliwa. Możemy w tym czasie spotkać amatorów coraz popularniejszej formy rekreacji - grzybobranie. Jednocześnie daje się zauważyć, że nie zawsze przestrzegane są etyczne zasady, jakie powinny towarzyszyć zbieraniu grzybów. Wychodząc naprzeciw potrzebie edukacji w tym zakresie, pracownicy Wdzydzkiego PK i Zielonej Szkoły zorganizowali festyn przyrodniczy „Czas na grzyby!”, podczas którego, edukowaliśmy młodzież o różnorodności i znaczeniu grzybów makroskopowych w przyrodzie. W tym roku, razem z nami do edukacji młodego społeczeństwa przyłączyły się również sąsiednie instytucje: Nadleśnictwo Lipusz, Kościerski Sanepid, Zaborski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Dolina Słupi.
Po przywitaniu się, mimo rosnących emocji przed wyjściem do lasu, uczestnicy zostali najpierw wyposażeni w wiedzę, która umożliwi im poszanować własne życie, jak i życie wszystkich organizmów leśnych. Specjalnie dla nich dziennikarka Damroka Kwidzińska przeprowadziła wywiad „na żywo” z instytucjami czuwającymi nad tym aby grzybiarze postępowali prawidłowo – pracownikiem Lasów Państwowych ( Nadleśnictwo Lipusz) – Krzysztofem Jarzyńskim, pracownikiem Sanepidu (Oddział w Kościerzynie) – Panią Gabrielą Tusk oraz pracownikiem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (Wdzydzki Park Krajobrazowy) – Grażyną Sadowską. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali profesjonalistów i dowiedzieli się m.in. dlaczego należy chronić strzępki przed wiatrem i słońcem, co to jest mikoryza, gdzie zbierać borowiki, które grzyby są pod ochroną, a które śmiertelnie trujące, co grozi grzybiarzom przy nieodpowiednim zachowaniu i jak trudno jest odtworzyć któryś z leśnych gatunków grzybów metodą in vitro.
Następnie, w niewielkich grupach wyruszyliśmy do lasu, gdzie pod okiem instruktorów uczniowie mieli za zadanie rozpoznawać grzyby trujące i jadalne z przewodnikiem i jak prawidłowo zbierać grzyby do koszyków. Grupy znalazły również stanowiska grzybów znajdujących się pod ochroną – szmaciaka gałęzistego, sarniaka dachówkowatego i liczne porosty. Po powrocie, rozentuzjazmowani grzybiarze wrócili do Zielonej Szkoły, gdzie czekał na nich bigos i herbatka.
Był również czas na zabawy i konkursy. Rozstrzygnięto te ogłoszone wcześniej: dla dzieci – praca plastyczna. „Grzyby i las”, dla młodzieży - baner informacyjny „Chronione gatunki grzybów WPK” i dla dorosłych – fotograficzny „Grzybowe cudaki na Pomorzu”.  Na miejscu zorganizowaliśmy także podsumowujące konkursy drużynowe, gdzie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, umiejętnością pracy w grupie, kreatywnością i sprawnością. Grupa starsza zmierzyła się w konkurencji „ Grzybowe ryzomorfy”, gdzie oprócz siły musieli wykazać się wiedzą nt. fizjologii grzybów. Młodsi natomiast zmierzyli się w konkurencji „Biegusiem po grzyby”- w której oprócz zwinności wykazali się znajomością różnych gatunków grzybów jadalnych. Dla wytrwałych i żądnych wiedzy uczniów przygotowaliśmy również wystawę ponad 60 – ciu gatunków grzybów z terenu WPK, autorskie tablice edukacyjne i stoisko z mikroskopami i binokularami,  gdzie można było podejrzeć pączkowanie drożdży, penicylinę, pleśnie, zarodniki grzybów, przekrój przez porosty.
Żywimy nadzieję, że zdobyta wiedza skłoni uczestników do zbierania grzybów tak, jak staropolska tradycja i Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” nakazują – z szacunkiem do przyrody. W festynie wzięło udział 250 uczniów i nauczycieli z ośmiu szkół podstawowych i gimnazjalnych. Został on sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dziękujemy wszystkim instytucjom obecnym na festynie za owocną współpracę - za podzielenie się fachową wiedzą i entuzjazmem podczas wszystkich form edukacji.
Zapraszamy do udziału w kolejnych festynach edukacyjnych oraz zachęcamy do odsłuchania relacji uczestników z naszego Festynu autorstwa Damroki Kwidzińskiej.

 

Powitanie uczestników
Wywiad z leśniczym, pracownikiem sanepidu i przyrodnikiem
Wywiadu ciąg dalszy
hmmktóre z nich są chronione?
Wystawa prac plastycznych:  "Grzyby i las"
Zajęcia z leśniczym
Jak zbierać grzyby?
Jesienne wędrówki
Rozpoznawanie różnych gatunków grzybów
Jesienne wędrówki
Porosty to też grzyby
Dlaczego niektórych grzybów nie zbieramy?
Jakie grzyby znajdziemy pod sosną?
Różnorodność świata grzybów na terenie WPK
Grzybów mocne ryzomorfy - gra drużynowa
Stoiska edukacyjne
Penicylina, drożdże, pleśnieczyli grzyby pod lupą
Rostrzygnięcie konkursów i przyznanie nagród
Biegusiem po grzyby - gra dla młodszych
Biegusiem po grzyby -walka o punkty trwa