W dniach 06 – 17.09 w Zielonej Szkole w Schodnie gościliśmy dzieci z terenów powodziowych. Byli to wychowankowie i opiekunowie ze szkoły Podstawowej w Ruszczach k. Połańca. Placówka edukacyjna Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego jest włączona w akcję, w którą zaangażowane są wszystkie zielone szkoły wchodzące w skład Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku, a inicjatorem akcji jest Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Uczniów przebywających na obozie w naszej szkole czekało wiele atrakcji. Odbyły się wycieczki autokarowe do Akwarium Gdyńskiego i Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni , oraz do Słowińskiego Parku Narodowego (instytucje te przyjęły nasze dzieci bez pobierania opłaty). Ponadto na terenie WPK dzieci uczestniczyły w wędrówkach pieszych i rowerowych oraz warsztatach z edukacji ekologicznej prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów. Tematy zrealizowane to: „Cudowny ekosystem lasów WPK”, „Podchody z zadaniami”, „Woda źródłem życia”, „Wypiek bułek w kaszubskim piecu chlebowym”, „Nauka hymnu kaszubskiego”, „Różnorodność świata owadów”, „Już lubimy nietoperze”, „ Orientacja w terenie”, „Ziołowa apteczka” oraz „ Grzyby trujące i jadalne”. Bliski kontakt z przyrodą oraz liczne atrakcje w Zielonej Szkole w Schodnie pozwoliły uczestnikom wypocząć, zrelaksować się oraz nadrobić wakacje. Akcja została sfinansowana przez WFOŚiGW w Gdańsku.