„Bukiety dla Panny Zelno”

Data: 21-08-2012
„Bukiety dla Panny Zelno” grafika

15. sierpnia rynek w Kościerzynie na chwilę zamienił się w barwny, aromatyczny ogród, stało się tak za sprawą Kościerskie Centrum Wolontariatu i Gdańską Fundację Dobroczynności, które zorganizowały festyn „Bukiety dla Panny Zelno” – imprezę odwołująca się do starych zwyczajów związanych z świętem Matki Boskiej Zielnej. Partnerami akcji były lokalne parafie, samorządy oraz instytucje zajmujące się działalnością ekologiczną. Podczas trwania festynu można było zagłosować na najpiękniejsze bukiety, dostarczane przez mieszkańców, obejrzeć zielniki biorące udział we wcześniej ogłoszonym konkursie, podziwiać prace malarskie lokalnych artystów pt.„Impresje kaszubskie”. Aby zdobyć praktyczną wiedzę o ziołach, przygotowano ponad 30 stoisk, gdzie można było degustować i samodzielnie przygotować potrawy kaszubskie z ziołami, zapoznać z rękodziełem ludowym – układanie bukietów, haftowanie roślin, obejrzeć wystawy z ziołami i preparatami z ziół.

Na stoisku Zielonej Szkoły zaprezentowaliśmy lecznicze rośliny występujące wyłącznie w stanie dzikim, podzielone w koszykach według ich zastosowania, oraz prezentację multimedialną. Organizowaliśmy także konkursy: dla dzieci „ Pachnąca apteka”, dla młodzieży „Okiełznaj dzikie zioła” , dla dorosłych „Lecznicza moc drzew”. Festyn miał charakter nie tylko rozrywkowy, ale także pedagogiczny - poruszano aspekty estetyczne, sentymentalne, ekologiczne i farmakologiczne.