przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Zielona Szkoła przy WPK


Menu


Aktualności

W związku ze stanem epidemiologicznym rekomendujemy rezygnację z wizyt i  kontakt z nami drogą elektroniczną: e-mail: zsk@pomorskieparki.pl, e-puap: /pzpk/SkrytkaESP lub pocztą tradycyjną. W przypadku konieczności wizyty należy umówić się wcześniej telefonicznie, nr 502-694-000, 531-361-841. Przypominamy jednocześnie o obowiązku używania maseczek i rękawiczek ochronnych podczas wizyty w siedzibie Zielonej Szkoły w Schodnie. Po wejściu do obiektu należy zdezynfekować dłonie.

Lista podstron:

Podsumowanie konkursu „Przyrodnicze i kulturowe skarby w krajobrazie mojej okolicy”

Konkurs dla gimnazjalistów na najciekawszą prezentację multimedialną został zainspirowany tegorocznie obchodzonym Rokiem Krajobrazów Pomorza. Miał na celu zachęcenie uczniów do samodzielnych poszukiwań obiektów zdobiących krajobraz ich okolicy i dostrzeż

czytaj więcej ...

Dzieci z Ruszczy w Zielonej Szkole

W dniach 06 – 17.09 w Zielonej Szkole w Schodnie gościliśmy dzieci z terenów powodziowych. Byli to wychowankowie i opiekunowie ze szkoły Podstawowej w Ruszczach k. Połańca.

czytaj więcej ...

Ferie w Zielonej Szkole w Schodnie

Poznawanie świata przyrody WPK i kultury Kaszub zintegrowane z aktywnym wypoczynkiem i dobrą zabawą to najlepsza alternatywa na ferie dla młodzieży.

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2011

Międzynarodowy Rok Lasów, to hasło przewodnie Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych 2011 organizowanych przez Zieloną Szkołę w Schodnie i Wdzydzki Park Krajobrazowy – doskonała okazja aby podkreślić piękno lasu i jego jego rolę w kształtowaniu środowiska.

czytaj więcej ...

szkolenie dla leśników

06 maja w Zielonej Szkole odbyło się szkolenie dla leśników i strażników z Nadleśnictwa Lipusz – jednego z dwóch nadleśnictw administrujących lasy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

"Kaszubskie obrzędy nocy świętojańskiej we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym"

Tegoroczne warsztaty pt. „Lato z Kaszubami” poświęcone były tradycjom i obrzędom nocy świętojańskiej – słowiańskiego święta, ściśle związanego z potęgą żywiołów oraz płodności przyrody. W obchodach uczestniczyły dzieci i młodzież z czterech szkół poł

czytaj więcej ...

Plener malarski w Zielonej Szkole w Schodnie

Jesienny krajobraz kaszubski stał się inspiracją dla uczestników pleneru malarskiego zorganizowanego w 02-09.10.2011 Zielonej Szkole w Schodnie. Plener pod hasłem „Kolory Pomorza” zorganizowany został

czytaj więcej ...

Przyrodnicza majówka dla aktywnych rodzin

Dla rodzin pragnących aktywnego, pełnego wrażeń wypoczynku w plenerze, Zielona Szkoła wraz z UM Skarszewy przygotowała całodniową wycieczkę do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uczestniczyło w niej ok. 20 rodzin.

czytaj więcej ...

Szkolenie ornitologiczne – Ptaki drapieżne

15 czerwca b.r. odbyło się szkolenie dla pracowników z Nadleśnictwa Lipusz. Tegoroczne szkolenie, poprowadzone przez specjalistę ornitologa - Tomasza Błaszczyka z Komitetu Ochrony Orłów, miało na celu usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy na temat ptakó

czytaj więcej ...

Warsztaty dla miłośników polskich rzek w Schodnie

W dniach 16-17.06. pracownicy Klubu Przyrodników – Pani Monika Kotulak i Pan Paweł Pawlaczyk, przy wsparciu WWF Polska oraz Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, zorganizowali i przeprowadzili warsztaty pt. "Jak bronić swojej rzeki".

czytaj więcej ...

„Bukiety dla Panny Zelno”

15. sierpnia rynek w Kościerzynie na chwilę zamienił się w barwny, aromatyczny ogród, stało się tak za sprawą Kościerskie Centrum Wolontariatu i Gdańską Fundację Dobroczynności, które zorganizowały festyn „Bukiety dla Panny Zelno”

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2014

Tegoroczne wiosenne warsztaty przyrodnicze, zorganizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę były w całości poświęcone spektakularnemu i pięknemu ptakowi, który ostatnimi czasy szczęśliwie zwiększa swoją liczebność – żurawiowi (Grus grus).

czytaj więcej ...

Szkolenie dla dorosłych "Ekokreacje - warsztaty twórczego recyklingu"

W piątkowe wieczory marcowe zaproponowaliśmy dorosłym mieszkańcom powiatu kościerskiego wyjątkową formę spędzenia czasu wolnego – wprowadziliśmy uczestników w tajniki bardzo modnego dzisiaj pojęcia: up – cyklingu – formy recyklingu, w wyniku którego powst

czytaj więcej ...

Ferie z przyrodą 2014

Oferta edukacyjna na ferie zimowe została przygotowana zgodnie z sugestiami i we współpracy z okolicznymi szkołami - wzbogaciliśmy ekologicznie odbywające się w szkołach zimowiska, a także zorganizowaliśmy wraz z UM Skarszewy 5 – dniowe zimowisko ekologic

czytaj więcej ...

Akcja edukacyjna " Zaprośmy owady do naszych ogrodów"

Z dniem 07.07.2014r. zakończyliśmy naszą coroczną akcję edukacyjną „W harmonii z naturą”, związaną z czynnym działaniem na rzecz lokalnej bioróżnorodności.

 

czytaj więcej ...

Noc świętojańska w przyrodzie

Jak co roku witaliśmy z uczniami najbliższych szkół wakacje bardzo wesoło i przyrodniczo, podczas warsztatów z edukacji ekologicznej: „ Noc Świętojańska z przyrodą”.

 

czytaj więcej ...

Przyrodnicze wakacje polsko – czeskie w Zielonej Szkole

W dniach 22 - 31.07.2014 gościliśmy w Schodnie międzynarodową grupę młodzieży –przedstawicieli miast partnerskich z gminą Dziemiany

 

czytaj więcej ...

Wielki Dzień Pszczół we Wdzydzach Kiszewskich

Pszczoły, trzmiele i inne pszczołowate, kojarzą nam się z dzieciństwa bardzo sympatycznie – są kolorowe, włochate, produkują miód, ale po za tym wielu z nas na co dzień się od nich odgania i mało interesuje  ich losem. Jednak nie powinniśmy ignorować faktów - wraz z XXI wiekiem rozpoczął się proces masowego wymierania pszczół.

 

czytaj więcej ...

Warsztaty fotograficzne dla pracowników PZPK

 W dniach 17-19.09.2014 r., w Zielonej Szkole w Schodnie odbyły się warsztaty fotograficzne, adresowane do pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych

czytaj więcej ...

Festyn przyrodniczy „ Czas na grzyby”

Jesień na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – w Borach Tucholskich - jest szczególnie urokliwa. Możemy w tym czasie spotkać amatorów coraz popularniejszej formy rekreacji, jaką jest grzybobranie.

 

czytaj więcej ...

„Myśl ekonomicznie = żyj ekologicznie”

Finał akcji „Myśl ekonomicznie =  żyj ekologicznie”.

czytaj więcej ...

Ferie zimowe w Schodnie

Zimowe Ferie w Zielonej Szkole

 

czytaj więcej ...

Gdzie zimują raki, ptaki i inne zwierzaki?

Zimowe warsztaty nt. przystosowań zwierząt do przetrwania zimy.

 

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2015 "Alarm na łące dzikie pszczoły są ginące!"

Ósmego maja odbył się już po raz piąty plenerowy festyn edukacyjny - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze Tegoroczne warsztaty odbyły się pod hasłem "Alarm na łące dzikie pszczoły są ginące". Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom zjawiska masowego wymierania pszczół na całej Ziemi oraz zapoznanie z dzikimi krewnymi pszczół miodnych w Polsce.

 

czytaj więcej ...

Międzynarodowy pobyt młodzieży

W dniach 05-07. 06 gościliśmy w swych zielonych progach niezwykłą grupę uczestników. W ramach międzynarodowej wymiany młodzieży należącej do ochotniczych straży pożarnych, gmina Dziemiany zaprosiła niemiecką młodzież na uroczystości obchodów 100 – lecia Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Dziemiany.

 

czytaj więcej ...

Wielki Dzień Pszczół 2015

czytaj więcej ...

Zielone lato w Schodnie

.

 Tegoroczne turnusy letnie w Zielonej Szkole w Schodnie można  minęły pod znakiem "Przyrodnicza edukacja na sportowo".
Wakacyjna nauka przyrody odbywała się w formie wycieczek pieszych i rowerowych, gier terenowych, podchodów, a czas wolny grupy wypełniały również aktywnie

czytaj więcej ...

Festyn Przyrodniczy "Czas na grzyby" 2015

Wrzesień pożegnał nas piękną pogodą. Nie dziwi więc nikogo, że kto tylko miał czas, wyruszył do lasu na grzybobranie - na możliwość podziwiania pastelowych krajobrazów poprzetykanych pajęczyną i koralikami rosy, na niespodziewane podpatrywanie zwierząt w pośpiechu gromadzących pokarm na zimę, wreszcie na spotkanie z grzybami, które swoją różnorodnością, pięknem i formą zaskakują nawet najbardziej doświadczonych grzybiarzy. Tak powszechny entuzjazm ludzi , to duże obciążenie dla ekosystemu leśnego, który w końcu jest delikatnym, żywym organizmem.

czytaj więcej ...

Szkolenie GIS dla pracowników PZPK

W dniach 4-5 grudnia W Zielonej Szkole w Schodnie odbyło się szkolenie z "Wprowadzenia do oprogramowania QGis".

 

czytaj więcej ...

Akcja edukacyjna "Szlachetne raki - współczesne nieboraki"

Od listopada 2015 do lutego 2016 roku, w szkołach powiatu kościerskiego, odbywały się warsztaty nt. raków w pomorskich jeziorach, w ramach akcji edukacyjnej pn. „Szlachetne raki - współczesne nieboraki”.

czytaj więcej ...

Warsztaty "Kto z karmnika ziarno wyjada?"

Od lutego do kwietnia realizowane były przez Zieloną Szkołę warsztaty pt. "kto z karmnika ziarno wyjada?".

 

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty "Naturalne ogrody ostoją chronionych gatunków zwierząt"

Kolejna edycja Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych zorganizowanych przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyła się pod hasłem: „Naturalne ogrody ostoją chronionych gatunków zwierząt” . Tegoroczny piknik edukacyjny miał na celu rozpowszechnienie wiedzy o chronionych i rzadkich zwierzętach w Polsce i ich siedliskach oraz wskazanie możliwości czynnej ochrony tych zwierząt w ogrodach. Wsparciem merytorycznym i organizacyjnym tegorocznych warsztatów były Zaborski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Słupi oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

czytaj więcej ...

Bioróżnorodność - Poznaj by zachować! 2016

czytaj więcej ...

Wiosenny budzik

W marcu, kwietniu i maju zaprosiliśmy najmłodszych uczniów z klas pierwszych, zerówek i przedszkoli na warsztaty terenowe do Schodna pt. „Wiosenny budzik”.

 

czytaj więcej ...

Zajęcia edukacyjne "Jeziora wdzydzkie – Perła WPK"

Podczas tegorocznych jednodniowych zajęć czerwcowych wspieraliśmy przyrodniczo wycieczki lokalnych szkół wybierających się do Wdzydz Kiszewskich, celem zaprezentowania uczniom na zajęciach terenowych, w jaki sposób niepowtarzalny kształt zespołu jezior wdzydzkich, izolujący ludność i tereny od pobliskich miejscowości, wpłynął na ich kulturę i historię i na zachowanie unikalnej przyrody i krajobrazu WPK.

czytaj więcej ...

Festyn przyrodniczy "Czas na grzyby! 2016"

Grzyby rosną przez cały rok, ale dla grzybiarzy „czas na grzyby”, ma miejsce późnym latem i jesienią, kiedy pojawiają się nadziemne owocniki popularnych grzybów jadalnych. Presja przyrodnicza związana z uprawianiem „naszego narodowego sportu” w tym czasie, skłoniła Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę do ponownego wyjścia naprzeciw potrzebie edukacji, tj. jak pozyskiwać grzyby nie naruszając równowagi biologicznej danego obszaru, jak różnorodne gatunkowo jest królestwo grzybów, ale również jak umiejętne rozróżniać gatunki jadalne od ich trujących sobowtórów.

czytaj więcej ...

Zimowisko przyrodnicze w Zielonej Szkole

W okresie ferii zimowych gościliśmy małych miłośników przyrody z Mops-u Kościerzyna oraz Szkoły Podstawowej Gedanensis z Gdańska. Obie grupy spędziły w Zielonej Szkole w Schodnie pięć dni, podczas których czynnie uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych.

czytaj więcej ...

„Na tropie zimowej przyrody”

Zielona Szkoła w Schodnie zakończyła cykl jesienno – zimowych warsztatów, zorganizowanych  od listopada 2016 roku do marca 2017 roku, w których wzięło udział 454 uczestników z 12 grup.

 

czytaj więcej ...

Warsztaty wiosenne płazie wędrówki

Wiosna to ważny okres w świecie płazów- to czas kiedy po zimowej hibernacji wyruszają na gody. To też czas zagrożeń z tym związanych, stąd inicjatywa zorganizowania warsztatów przez Urząd Miasta w Kościerzynie w partnerstwie z Wdzydzkim Parkiem

 

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze "Łąki i jej mali mieszkańcy"

Tegoroczne warsztaty przyrodnicze zorganizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie odbyły się pod hasłem „Łąki i jej mali mieszkańcy” dnia 28.04.2017 roku.

 

czytaj więcej ...

Czas start ! "Tam gdzie rzeka Wda płynie, tętni życie w dolinie"

Rozpoczęliśmy akcje dotycząca badania czystości rzeki Wdy na jej poszczególnych odcinkach.

 

czytaj więcej ...

„Zbieraj Eko-informacje przez całe wakacje”

Tuż przed rozpoczęciem wakacji zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie do  udziału w akcji pt. „Bezpieczne wakacje”.

 

czytaj więcej ...

XVIII Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2017"

O wartościach przyrodniczych i krajobrazowych można było się dowiedzieć w minioną sobotę na wspólnym stoisku Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie z LOT „ Serce Kaszub” na kościerskim rynku

 

czytaj więcej ...

Nowy dach w Zielonej Szkole przyjazny nietoperzom.

W sierpniu 2017 roku zakończono prace remontowe związane z wymianą pokrycia dachu i naprawy kominów w budynku Zielonej Szkoły w Schodnie.

czytaj więcej ...

II Ogólnopolskie Szkolenie Edukatorów „ED-EK na grzybach”

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

20 października 2017 roku odbyła się całodniowa wycieczka autokarowa, połączona ze spacerami krajobrazowymi do wybranych miejsc Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Akcja przebiegała pod hasłem  „ Polodowcowy krajobraz Wdzydzkiego Parku

czytaj więcej ...

Zimowe warsztaty „Zwierząt metody na śniegi i chłody”

W specjalnie przygotowanych zimowych warsztatach w szkołach powiatu kościerskiego wzięło udział około 500 uczestników wraz opiekunami.

czytaj więcej ...

Wiosenny Las Kwieciem Woła Nas! - Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze

„ Wiosenny las kwieciem woła nas!” - tym radosnym hasłem, uczniowie z dziesięciu szkół powiatu kościerskiego otwarli Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2018, organizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę w Schodnie. Wiosna, to czas miliona cudów w przyrodzie, jednym z nich jest zjawisko aspektu wiosennego występującego w lasach liściastych - botanicznej gratki, kiedy to runo leśne przybiera najpiękniejszą w roku szatę – kwiecistą, subtelną i kolorową.

czytaj więcej ...

Warsztaty "Torfowiska, olsy i inne moczary - cenne dla przyrody obszary"

 Torfowiska, olsy i inne moczary – cenne przyrodniczo obszary – to temat przewodni cyklu warsztatów jednodniowych zorganizowany w maju przez Zieloną Szkołę w Schodnie. Tereny podmokłe zawsze były dla człowieka tajemnicze, niedostępne, ze względu na swój wodny charakter i armię komarów zaciekle broniących jego granic, dzięki czemu zachowały do dzisiaj swój naturalny charakter, na którego wartość należy zwracać uwagę.

czytaj więcej ...

Wakacje w Schodnie

 Tegoroczne grupy wakacyjne miały bardzo różnorodne programy ekologiczno - rekreacyjne i cele ( Turnusy przyrodniczo – szachowe, turnusy przyrodnicze z kursem I pomocy, turnusy przyrodniczo rehabilitacyjne itp.), ale jeden z tematów łączył je wszystkie...

czytaj więcej ...

Czas na Grzyby! 2018

Piknik Edukacyjny „Czas na grzyby!” 2018 odbył się pod hasłem „Porosty, klejnoty Borów Tucholskich”. Te tajemnicze, wszędobylskie, ale rzadko dostrzegane grzyby, posiadają mnóstwo szalenie ciekawych cech, które czynią z nich małych mocarzy, potrafiących żyć w miejscach niedostępnych dla innych form życia, to pionierzy życia. Paradoksalnie, te same porosty są najwrażliwsze na wszelkie degradacje środowiska naturalnego.

czytaj więcej ...

Przyrodnicy on- line, czyli sztuka przetrwania w mediach

Kiedy newsy stają się relacją a kiedy felietonem? Czy warto zwierzętom i roślinom  nadawać w tekście ,,ludzką twarz”? „Czy powinienem się dzielić z czytelnikami własnymi emocjami i doświadczeniami z terenu?” – na te i podobne pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć na tegorocznych warsztatach dla edukatorów.

czytaj więcej ...

Ferie z przyrodą 2019

W tym roku ferie przypadły na okres, jak to dawniej mówiono, przednówka, niezwykle ciekawego okresu w przyrodzie, w którym można już poszukiwać tych najbardziej subtelnych oznak wiosny.

Zaprosiliśmy przyrodę przednówka w mury kościerskich szkół.

czytaj więcej ...

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019

Warsztaty Wiosenne 2019r. uniosły nas na chwilę w podniebne przestworza. Gwardia ornitologów porwała nas w niebezpieczną i wyczerpującą do granicy wytrzymałości podróż – Tegoroczne warsztaty były poświęcone fenomenie ptasich wędrówek. 

czytaj więcej ...

Profil glebowy na ścieżce edukacyjnej "Życie lasu wokół remizy"

 W miesiącu kwietniu 2019 roku zakończono zadanie Odtworzenie profilu glebowego na Ścieżce edukacyjnej „Życie lasu wokół remizy” we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.  

czytaj więcej ...

Warsztaty na temat śródleśnych i śródpolnych remiz

W dniu 14.06.2019r. w Zielnej Szkole w Schodnie odbył się drugi cykl warsztatów dla leśników, rolników, pszczelarzy i przyrodników, który dotyczył ochrony pożytków i siedlisk dla rodzimych owadów zapylających. 

czytaj więcej ...

Wakacje w Zielonej Szkole

Tegoroczne letnie warsztaty w Zielonej Szkole w Schodnie spędziło z nami prawie 200 uczestników w ramach sześciu letnich kolonii ekologicznych. 

czytaj więcej ...

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu serdecznie zachęca do wzięcia udziału w konkursie na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020.

 

czytaj więcej ...

Piknik "Czas na grzyby" - Śmieci nie dla lasu

Rok 2019 z pewnością można nazwać Rokiem Grzybów – wielu z nas nie pamięta takiej różnorodności i obfitości grzybów, co jest dla wszystkich miła niespodzianką. Z tym większą przyjemnością Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zielona Szkoła w Schodnie zorganizowali kolejny Piknik „Czas na grzyby!”, aby popularyzować różnorodność świata grzybów. W tym roku piknik miał także misję, tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Śmieci nie dla lasu”, więc na warsztaty terenowe uczniowie z ośmiu okolicznych szkół wyruszyli z koszyczkami, ale też z chwytakami i workami, aby posprzątać w Schodnie las. 

czytaj więcej ...

Wilk i spółka czyli ssaki chronione w WPK

Serdecznie zapraszamy na udział w warsztatach jednodniowych "Wilk i spółka czyli ssaki chronione  w WPK"

czytaj więcej ...

Warsztaty "Wilk i spółka" Etap I

Zakończyliśmy pierwszy etap Akcji Edukacyjnej „Wilk i spółka – czyli ssaki chronione WPK”

czytaj więcej ...

Gra terenowa w pobliżu Zielonej Szkoły w Schodnie

czytaj więcej ...

Półkolonie z Zieloną Szkołą w Schodnie

czytaj więcej ...

Zielna z Remusem

W dzień przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny, z myślą o ludziach ceniących wycieczki krajoznawcze, przyrodę i kulturę Kaszub, odbyła się impreza „Zielna z Remusem”. Organizatorem inicjatywy było Stowarzyszenie Kaszubski Azymut oraz Gmina Kościerzyna w partnerstwie z Zieloną Szkoła w Schodnie.  

czytaj więcej ...

Wakacje w Zielonej Szkole w Schodnie

czytaj więcej ...

Zielone lekcje

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu "Rola drzew w Krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Krajobrazu we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. 

czytaj więcej ...

Piknik edukacyjny "Czas na grzyby!"

Tegoroczny piknik „Czas na grzyby” przebiegał w bardziej kameralny sposób. Dla każdej chętnej szkoły wydarzenie przygotowanie było indywidualnie. Do dnia dzisiejszego królestwo grzybów okolic Schodna odkryło 215 osób.

czytaj więcej ...

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Życie grzybów z drzewami"

 Tegoroczny grzybowy konkurs plastyczny krążył wokół tematyki związku grzybów z drzewami. 

czytaj więcej ...

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska

Nie tylko świetna Przyrodniczka, zaangażowana w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, ale także wspaniała Koleżanka. Otwarta, życzliwa, pełna szacunku dla ludzi i wszystkiego, co żyje.
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!

 

czytaj więcej ...

Boże Narodzenie

Życzymy Wam zdrowia i dużo wiary w nadchodzący lepszy czas ! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku </p><a href= czytaj więcej ...

Przyrodnicze podróże małe i duże - warsztaty jednodniowe

Minął miesiąc, od kiedy realizujemy warsztaty edukacyjne „Przyrodnicze podróże – małe i duże”. W zależności od możliwości w jakich możemy przeprowadzić warsztaty, klasy szkolne umawiały się na mikro-podróże – zajęcia przyrodnicze w salach lekcyjnych, małe podróże - klasy 1-3 - warsztaty terenowe, a klasy 4-8 na warsztaty on – line, podczas których wraz z przyrodnikami odbywali wirtualną podróż do wybranego przez siebie miejsca na Ziemi. 

czytaj więcej ...

Wilk szary - akcja ratunkowa we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

czytaj więcej ...

Podsumowanie konkursu plastycznego

Wraz z zagoszczeniem u nas wiosny nadszedł czas na podsumowanie konkursu plastycznego dla najmłodszych, o przedwiośniu, pt. „Wiosenne przebudzenie”.  

czytaj więcej ...

Żmija zygzakowata - nasza oznaka wiosny

czytaj więcej ...

AUDYT KRAJOBRAZOWY - ZABIERZ GŁOS!

czytaj więcej ...

Kumate warsztaty

10-16 maja bądźcie z nami, postaramy się Was zaciekawić, a nawet zaskoczyć i zachwycić światem płazów. 

 

czytaj więcej ...

VI Rodzinny Rajd Rowerowy z wizytą w Zielonej Szkole w Schodnie

W sobotę 21.08.2021r. odbył się VI Rodzinny Rajd Rowerowy. Wdzydzki Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Lipusz oraz Gmina Dziemiany zostali zaproszeni do współorganizacji tego znanego już na Pomorzu wydarzenia, organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub” by uatrakcyjnić i wzbogacić uczestnikom rajdu przejazd trasą prowadzącą w tym roku przez urokliwą gminę Dziemiany.

 

czytaj więcej ...

Wakacje w Zielonej Szkole w Schodnie

czytaj więcej ...

Warsztaty "W harmonii z naturą"

Przełom sierpnia i września w pięknych okolicznościach "babiego lata" to czas trwania corocznej  akcji edukacyjnej dla seniorów "W harmonii z naturą".  

czytaj więcej ...

Wspomnienia z Pikniku "Czas na grzyby"

Coroczny piknik „Czas na grzyby” zorganizowany przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę już za nami, ale pozostały miłe wspomnienia, duża porcja wiedzy i trochę suszonych grzybów na święta. W tym roku podporządkowaliśmy nasze stoiska hasłu „Każde drzewo ma swego grzyba”, by wskazać rolę symbiozy grzybów z roślinami – mikoryzę, jak i rolę drzew na Ziemi, podkreślając tym samym zbliżający się Światowy Dzień Drzew. 

czytaj więcej ...

Piknik Sołecki w Zielonej Szkole

W Dniu 11.06 w Zielonej Szkole w Schodnie mieszkańcy sołectwa Schodno mogli się spotkać po długim czasie na rodzinnym Dniu Dziecka zorganizowanym przez Gminę Dziemiany, Sołectwo Schodno i Zieloną Szkołę przy Wdzydzkim PK. 

czytaj więcej ...

Wakacje w Zielonej Szkole 2022

Wakacje, to czas, w którym każdego woła  przyroda do siebie! Nie inaczej było w Schodnie, gdzie dzieci i młodzież przyjechały do Zielonej Szkoły by wypocząć spotkać się z przyrodą na 7 – dniowych i 5- dniowych i koloniach przyrodniczych.

czytaj więcej ...

Copyright © Zielona Szkoła przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym, Schodno 1, 83-425 Dziemiany